Ολυμπιακός – Φιρέντσε 14-4

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσαν να περιμένουν τα κορίτσια της ομάδας πόλο του Ολυμπιακού!

1193009

Οι πρωταθλήτριες και κάτοχοι του Len Trophy έκαναν ιδανικό «ποδαρικό» στην Ευρωλίγκα, διαλύοντας με το εμφατικό 14-4 την Φιρέντσε στο «Παπαστράτειο» και απέδειξαν ότι είναι ότι είναι ικανές για πολύ μεγάλα πράγματα. Και πως με ανάλογες εμφανίσεις η πρόκριση θα έρθει και μάλιστα, πολύ πιο εύκολα από ό,τι περίμενε κανείς.

Φοβερό ματς από τις “ερυθρόλευκες” που κυριάρχησαν από την αρχή, με μεγάλο “όπλο” τους την άμυνα. Κάτι που φάνηκε από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης. Ακόμα και στον παίκτη παραπάνω τα κορίτσια του Παυλίδη είχαν άριστες αντιδράσεις και αυτό έκανε τη διαφορά.

Την ίδια στιγμή στην επίθεση οι “ερυθρόλευκες” είχαν καλή κυκλοφορία, μα πάνω από όλα σωστές επιλογές. Αποτέλεσμα να προηγηθούν με 5-0 και στη συνέχεια, παρότι μείωσε η Φιρέντσε, να συνεχίσουν να σκοράρουν όταν έπρεπε και να μεγαλώνουν τη διαφορά. Το ημίχρονο έληξε 6-1, το τρίτο δεκάλεπτο 9-2 και το πάρτι συνεχίστηκε και στο τελευταίο 8λεπτο.

Εκεί οι παίκτριες του Παυλίδη ανέβασαν κι άλλο στροφές και κατάφερε να σκοράρουν άλλες πέντε φορές, στο πιο παραγωγικό τους 8λεπτο που έκανε τη διαφορά, με το ματς να λήγει με 10 γκολ διαφορά (14-4). Μεγάλη νίκη, με το αποτέλεσμα να παίζει καταλυτικό ρόλο για τη συνέχεια αφού αυτά τα δέκα γκολ διαφορά είναι βάση για τη συνέχεια.

Η διακύμανση: 1ο 1-0 Μπιανκόνι (6:07), 2-0 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 5:09), 3-0 Ασημάκη (π/π, 4:23), 2ο 4-0 Ελ. Πλευρίτου (5:34), 5-0 Μ. Πλευρίτου (4:42), 5-1 Σετόνσε (3:11), 6-1 Τετζαλίδου (2:23), 3ο 6-2 Κολαϊόκο (6:00), 7-2 Αβραμίδου (π/π, 2:09), 8-2: Μπιανκόκι (π/π, 1:13), 9-2: Σάουθερν (π/π, 0:08), 4ο 10-2: Ελ. Πλευρίτου (7:09), 10-3: Ροραντέλι (5:56), 11-3: Ασημάκη (5:33), 12-3: Μπιανκόκι (3:33), 13-3: Τετζαλίδου (1:58), 13-4: Σετόνσε (1:31), 14-4: Σάουθερν (1:03).

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 3-1, 3-1, 5-2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταματοπούλου, Τετζαλίδου 2, Ελ. Πλευρίτου 3, Σώρα, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 2, Μ. Πλευρίτου 1, Καλογεράκου, Σάουθερν 2, Μπιανκόνι 3, Νιαρχάκου, Χρ. Διαμαντοπούλου.

Φιρέντσε: Βεντρίλια, Ροραντέλι 1, Σετόνσε 2, Κολαϊόκο 1, Μίνα, Λάπι, Σόρμπι, Στεφανίνι, Κουρανγκάϊ, Πουστινίκοβα, Μπάλντι, Φερίνι, Ινάκολο.