Τελείωσε αήττητος !! ΑΕΚ- Ολυμπιακός 78-85

Τελείωσε αήττητος !!

O αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 7-0, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ λίγο αργότερα, για μόλις έναν πόντο (14-13). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 (19-22, 10′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα με τους πολύ καλούς Βεζένκοβ, Φαλ και ΜακΚίσικ, Παπανικολάου και Γουόκαπ, είδαν τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πλησιάσουν στο σκορ, όμως δεν τους επέτρεψαν να προηγηθούν ούτε μία φορά σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο (35-38, 20′).

Έκτοτε, ο Θρύλος δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω, πάτησε… γκάζι και αύξησε τη διαφορά στοο +14, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (53-67, 30′), στο οποίο πέτυχε 29 (!) πόντους και δέχτηκε 18. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειχνε να χαλαρώνει και η ΑΕΚ το εκμεταλλεύτηκε, καθώς μείωσε μέχρι και στους 5 πόντους (73-78). Φυσικά οι Πειραιώτες που ξέρουν πολύ καλά πως να διαχειριστούν ένα ματς, διατήρησαν τα ηνία και έφτασαν στη νίκη με 85-78, παρά τις προσπάθειες των «κιτρινόμαυρων» προς το τέλος του ματς.

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-38, 53-67, 78-85.