Εξασφάλισε την πρόκριση ο Ολυμπιακός για συνέχεια στο Champions League!

Ο Θρύλος έκανε το καθήκον του απέναντι στη Ράντνικ Μπιγιελίνα, καθώς επικράτησε με 3-1 σετ στο Βελιγράδι, στο κρίσιμο πρώτο ματς του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της για τη σεζόν 2023-24, η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού, η οποία προκρίθηκε στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League! Οι Κυπελλούχοι «σφράγισαν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση, με πέντε «διψήφιους» στην επίθεση (14 πόντους ο Παγένκ, 12 ο Ζουπάνη, 11 ο Ιντάλγκο, από 10 Κουμεντάκης, Γκουσταβάο). Στην πρεμιέρα του στη φετινή αγωνιστική περίοδο, ο Θρύλος ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς του προκριματικού ομίλου στη Σερβία, αφού κατέκτησε άνετα τα δύο πρώτα σετ (25-10, 25-18) και με 13 μπλοκ και 10 άσσους, πήρε τη νίκη-πρόκριση κόντρα στη βοσνιακή ομάδα, κλείνοντας θέση για τον επόμενο γύρο του θεσμού.

Την Πέμπτη (26/10) στις 19:00 (COSMOTE SPORT 7HD), οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετωπίζουν στο Βελιγράδι τη διοργανώτρια Παρτιζάν, για τη 2η «στροφή», με στόχο την πρώτη θέση στον όμιλο, με «φόντο» τον επόμενο αντίπαλο στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο ματς και ήταν εξαιρετικός σε όλους τους τομείς, παίρνοντας προβάδισμα με 4-1, με πρώτο χρόνο του Παγένκ και με 5-1, με πλασέ του Ζουπάνη. Νέος πόντος του Ζουπάνη και 11-5 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, με τον Ιντάλγκο να «γράφει» το 12-6, με δυνατό καρφί. Ο Παγένκ αξιοποίησε την καταπληκτική πάσα του Τράβιτσα και έκανε το 14-8, με πρώτο χρόνο, ενώ ο Κουμεντάκης ανέβασε τη διαφορά στο +11 (19-8). Η Ράντνικ μείωσε σε 20-10, όμως ο Θρύλος «καθάρισε» άνετα το πρώτο σετ (1-0), σε 18 λεπτά, με 25-10, με νέο πόντο του Παγένκ. Ο Σλοβένος μέτρησε έξι πόντους στο πρώτο σετ και ο Ιντάλγκο επτά, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τέσσερις άσσους, τρία μπλοκ και 78% στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ, ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα (8-7) στους πρωταθλητές Ελλάδας, όμως η βοσνιακή ομάδα ισοφάρισε (10-10). Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ένα σερί 6-0, αφού με άσσο του Παγένκ, έφτασε στο 13-10 και με μπλοκ του Γκουσταβάο, στο 16-10, με τον Κουμεντάκη να κάνει το 18-12, με εξαιρετική πάιπ. Λάθος των τυπικά φιλοξενούμενων και 19-12 οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, που διατήρησαν τον ίδιο πρόσωπο στη συνέχεια και έφτασαν στο 2-0, με επίθεση του Ζουπάνη (24-18) και μπλοκ του Ιντάλγκο (25-18).

Νωθρά ξεκίνησε ο Θρύλος στο τρίτο σετ και βρέθηκε πίσω με 4-2 και 7-4, με τους Γκουσταβάο (5-7) και Ζουπάνη να μειώνουν σε 7-6. Η Ράντνικ ξέφυγε με +4 (7-11, 8-12, 10-14), ο Ζουπάνη μείωσε σε 14-11, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν πίσω με 19-11. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και με επίθεση του Ζουπάνη (12-19), μπλοκ του Γκουσταβάο (13-19) και μπλοκ άουτ του Χανδρινού, πλησίασαν σε 19-14. Πρώτος χρόνος του Γκουσταβάο και ο Ολυμπιακός μειώνει σε 20-16, όμως στη συνέχεια, απώλεσε το σετ (2-1) με 25-18.

Με πλασέ του Τράβιτσα, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης προηγήθηκαν με 6-4, στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, με τον αρχηγό να κερδίζει και άσσο, για το 8-6. Η Ράντνικ προσπέρασε με 13-11 και 14-12, με τον Ιντάλγκο να ισοφαρίζει σε 14-14, με άσσο και τον Γκουσταβάο σε 15-15, με μπλοκ. Πρώτος χρόνος του Παγένκ και προβάδισμα (16-15) για τον Θρύλο, ο οποίος με μπλοκ του Ιντάλγκο, ξέφυγε με +4 (21-17). Νέο μπλοκ του Γκουσταβάο και 23-20 οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι με πλασέ του Ιντάλγο, έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-20). Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε, μετά από σερβίς των Βόσνιων στο φιλέ, για το 25-21.

Τα σετ (3-1 σε 95’): 25-10, 25-18, 18-25, 25-21