Ξέσπασε!!! Ολυμπιακός – Τρίκαλα 79-61!

Ξέσπασε!!! Ολυμπιακός – Τρίκαλα 79-61!

Εύκολο έργο είχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε των Τρικάλων με 79-61, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι απέναντι στα Τρίκαλα ήταν μια πρώτης τάξης ευκαιρία για τον Ολυμπιακό για να αφήσει πίσω του την απρόσμενη ήττα από την Γαλατάσαραϊ και πράγματι οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν… φορτσάτοι στο παιχνίδι, καθώς προηγήθηκαν με 12-3, με την συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών αγώνα. Στην συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν να… μπλοκάρουν επιθετικά, μέχρι να τους… ξεμπλοκάρει ο Μάντζαρης, με πέντε συνεχόμενους πόντους για το 19-10, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με τον Ολυμπιακό μπροστά με 19-11.

Σε… χαλαρούς ρυθμούς ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Παπαπέτρου να πετυχαίνει τους πρώτους τέσσερις πόντους της ομάδας (23-16), για να έρθει το τρίποντο του Αγραβάνη να φέρει για πρώτη φορά την διαφορά στους 10 (26-16).  Ένα τρίποντο του Παπανικολάου, μετά από εξαιρετική ομαδική προσπάθεια, έφερε το σκορ στο 37-24, με τα Τρίκαλα, όμως, να… τρέχουν ένα σερί 0-6, κλείνοντας το ημίχρονο στο -7 (37-30).

Οι… φωνές του Γιάννη Σφαιρόπουλου στην ανάπαυλα έπιασαν… τόπο, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και με τους Μιλουτίνοφ και Μάντζαρη να σκοράρουν ακατάπαυστα, να φτάνει στο 48-34. Κάπου εκεί το παιχνίδι… βρήκε τον δρόμο του, με το τρίποντο του Γκριν να φέρνει την διαφορά στους 18 (57-39) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 59-41.

Πλέον το παιχνίδι είχε κριθεί, με τον Ολυμπιακό απλά να χρειάζεται να εμφανιστεί σοβαρός στην 4η και τελευταία περίοδο, όπως και έγινε, με το τελικό 79-61 να διατηρεί για ακόμα μία εβδομάδα τον Θρύλο στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.  Ο Δημήτρης Αγραβάνης με 14 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού, ενώ για τα Τρίκαλα, ο Λίποβι είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:  19-11, 18-19, 22-11, 20-20