Ολυμπιακός – Ζενίτ Καζάν 0-3

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού έχασε, στο Ρέντη, από τη Ζενίτ Καζάν με 3-0 σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε πολλά λάθη και… χάρισαν πόντους στους Ρώσους, οι οποίοι σε πολλές περιπτώσεις τα βρήκαν σκούρα.

1171237

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε πολύ καλά το πρώτο σετ, ωστόσο πολύ γρήγορα το έφερε και πάλι στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 4-4. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα με 8-7, όμως οι Ρώσοι κατάφεραν  όχι μόνο ν’ ακολουθήσουν αλλά και να πάρουν κεφάλι. Λίγο πριν το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (21-19), αλλά δεν κατάφεραν  να το κρατήσουν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν μαζί μέχρι το τέλος (22-22 και 24-24). Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο τυχεροί στο τέλος και πήραν το, τελικά, το σετ με 26-28.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες σχεδόν από την αρχή (4-4) πήγαν μέχρι το 11-11 χέρι χέρι. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο, όμως, οι Ρώσοι με ένα σερί 0-5, έκαναν το 11-16, προβάδισμα το οποίο τους έδωσε άλλο αέρα μέχρι και τη λήξη του σετ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε ν’ αντιδράσει, ωστόσο, η Ζενίτ διατήρησε ακέραιο σχεδόν το προβάδισμά της μέχρι το τέλος (19-25).

Στο τρίτο σετ οι Ρώσοι ήταν αυτοί που πήραν κεφάλι στο σκορ (0-3), ωστόσο ο Ολυμπιακός όχι μόνο ισοφάρισε γρήγορα, αλλά πήρε προβάδισμα τριών πόντων (7-4). Δυστυχώς, όμως, μετά από απανωτά λάθη το σκορ έγινε γρήγορα 8-8. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη έκαναν, στη συνέχεια, το 11-8 και διατήρησαν αυτή τη διαφορά μέχρι και το 16-13. Όπως και στο προηγούμενο σετ, έτσι και σε αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» υπέπεσαν σε νέα λάθη και το σκορ έγινε 16-17. Το ίδιο έγινε και λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα όταν ο πίνακας έγραφε 18-18. Με ένα σερί 0-5 το σκορ έγινε 18-23 και κάπου εκεί το ματς τελείωσε (20-25).