Καμία αντίδραση ο ΠΑΟ, του έκανε πάλι πλάκα με 3-0 σετ ο Ολυμπιακός! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο Ολυμπιακός «χτύπησε» αλύπητα τον Παναθηναϊκό στο σερβίς έχοντας 16-0 άσσους, νίκησε ξανά με 3-0 τον «αιώνιο» αντίπαλο του και είναι πλέον μια νίκη μακριά απ’ τον εφετινό τίτλο της Volley League. Οι Πειραιώτες έκαναν… περίπατο στα δύο πρώτα σετ με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ιντάλγκο και Τζούριτς, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που «υπέφερε» χωρίς βασικό πασαδόρο και παρότι βρήκαν μεγαλύτερη αντίσταση στο τρίτο σετ, «καθάρισαν» τη δεύτερη νίκη τους με 3-0, κάνοντας το μεγάλο βήμα για τον 19ο τίτλο τους.

Ο Ολυμπιακός βρήκε αντίδραση στην εκκίνηση του πρώτου σετ μετά τις πρώτες καλές άμυνες του Ρανγκέλ και άρχισε να «χτίζει» μικρές διαφορές, παίρνοντας πολλά κι απ’ το μπλοκ του με τον Γκουσταβάο. Το 18-14 έγινε με… συνοπτικές διαδικασίες 25-18 για τους «ερυθρόλευκους» οι οποίοι έφτασαν στο 1-0 μέσα απ’ την πολύ καλή άμυνά τους και την αποτελεσματικότητά τους στην επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 24-24 μετά από ένα τρομερό «ράλι» και μεγάλες άμυνες απ’ τους παίκτες του Ολυμπιακού, όμως ένα πλασέ του Τζούριτς κι ο 16ος «ερυθρόλευκος» άσσος απ’ τον Ιντάλγκο χάρισαν στον Ολυμπιακό και το τρίτο σετ και το 2-0 στις νίκες, που τους φέρνει ένα βήμα μακριά απ’ τον τίτλο.

Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Πέμπτη (18/4, 18:00) στο κλειστό του Μετς.
Τα σετ: 25-17, 25-16, 26-24