Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού

Μάθετε τι έκαναν οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο UEFA Champions League, αυτό το Σαββατοκύριακο.

opponentsnov

Αναλυτικά:

Ατλέτικο Μαδρίτης – Κόρδοβα 4-2

Οι «ροχιμπλάνκος» επιβλήθηκαν με 4-2 της Κόρδοβα εντός έδρας, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Πριμέρα Ντιβιζιόν και ανέβηκαν με αυτό τον τρόπο στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 43’ όταν ο Λούσο με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Για λίγο όμως γιατί δέκα λεπτά αργότερα ο Ζίλας έφερε το ματς στα ίσια. Αυτό όμως δεν άγχωσε τους πρωταθλητές Ισπανίας που καθάρισαν το παιχνίδι σε διάστημα δέκα λεπτών. Αρχικά ο Γκριεζμάν στο 58’, κατάφερε να δώσει και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του, για να έρθει ο Μάντζουκιτς πέντε λεπτά αργότερα να διασφαλίσει την νίκη της Ατλέτικο, γράφοντας το 3-1. Στο 80’ ο Γκαρσία έγραψε το 4-1, για να κλείσει το αποτέλεσμα ο Ζίλας και πάλι για το τελικό 4-2.

Η σύνθεση της Ατλέτικο Μαδρίτης: Μόγια, Γοδίν, Σικέιρα, Χουαφράν, Μιράντα, Σουάρεζ, Κόκε, Τουράν (62’ Γκαρσία), Γκάμπι (67’ Σαούλ), Γκριεζμάν (77’ Ροντρίγκεζ), Μάντζουκιτς.

Έμπολι – Γιουβέντους 0-2

Στην κορυφή του Καμπιονάτο βρίσκεται και πάλι η Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» πέρασε από την έδρα της Εμπόλι με 2-0, ξέφυγε τρεις βαθμούς από την δεύτερη Ρόμα και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Νωρίτερα οι Ρωμαίοι είχαν ηττηθεί από την Νάπολι με το ίδιο σκορ.

Το συγκρότημα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι προηγήθηκε στο σκορ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Αντρέα Πίρλο , στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τρίποντο για τους πρωταθλητές Ιταλίας «κλείδωσε» ο Αλβάρο Μοράτα, στο 72’, με όμορφη ενέργεια .Την Τετάρτη, για την εμβόλιμη αγωνιστική της Serie A, η Γιουβέντους είχε γνωρίσει την ήττα με 1-0 από την Τζένοα.

Η σύνθεση της Γιουβέντους: Μπουφόν, Κιελίνι, Ογκμπόνια (45 ‘Λιχτστάινερ), Μπονούτσι, Μαρκίσιο, Πίρλο, Ασαμόα (81’ Παντοϊν), Βιντάλ, Περέιρα, Μοράτα, Τζιοβίνκο (68’ Τέβεζ)

Ατβίνταμπεργκ – Μάλμε 2-1

Με ήττα έκλεισε το πρωτάθλημα για την Μάλμε. Οι πρωταθλητές Σουηδίας γνώρισαν την ήττα με 2-1 από την Ατβίνταμπεργκ εκτός έδρας και στρέφουν πλέον το βλέμμα τους στο ματς με την Ατλέτικο το βράδυ της Τρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο 31’ με σκόρερ τον Τίνερχολμ, ωστόσο δεν μπόρεσαν το κρατήσουν για πολύ ώρα καθώς λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Ρικάντο Σάντος ισοφάρισε, ενώ στο 66’ ο Μπέργκστρόμ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η σύνθεση της Μάλμε: Όλσεν (56’ Αζίνοβιτς), Τίνερχολμ, Χαμάρ, Γιόχανσον, Κονατέ, Έρισκον (57’ Χελάντερ), Αντού, Θερν, Φόρσμπεργκ (57’ Ρόζενμπεργκ), Τσκιμπίτσκι, Μεχμέτι