Θρυλική πρόκριση για τις κοριτσάρες στους «32» του Εuro Cup (68-46 την Ρουζομπερόκ)!!!!

Το εισιτήριο για τη φάση των «32» του Eurocup «σφράγισε» η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, αφού με εξαιρετική άμυνα, επικράτησε με 68-46 της Ρουζομπερόκ στην κεντρική σάλα του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για την 6η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων. Κόντρα στη σλοβακική ομάδα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κυριάρχησαν απόλυτα από τα μέσα της πρώτης περιόδου, πήραν μεγάλες διαφορές στο ματς (+24) και με κορυφαίες τις Γουίλιαμς και Βίτολα, με 24 και 17 πόντους αντίστοιχα, κατέκτησαν το θετικό αποτέλεσμα στο ΣΕΦ, «κλείνοντας» με νίκη και 3-3 (τρεις νίκες, τρεις ήττες) τη φάση των ομίλων του Eurocup. Την Πέμπτη (30/11) το βράδυ, με την ολοκλήρωση της 6ης αγωνιστικής της διοργάνωσης, ο Θρύλος θα μάθει την τελική του κατάταξη στους ομίλους και συνάμα, τον αντίπαλό του στη φάση των «32». Επόμενο ματς για τις «ερυθρόλευκες», την Κυριακή (3/12), εκτός έδρας κόντρα στον Εύνικο, για την 8η «στροφή» του πρωταθλήματος της Α1.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 11-6, με τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ. Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας άλλαξαν πρόσωπο, «έσφιξαν» στην άμυνα, ενώ αγωνίστηκαν με περισσότερη συγκέντρωση επιθετικά, με την Βίτολα να ισοφαρίζει σε 11-11, με δύο εύστοχες βολές (4:18). Ο Θρύλος ανέβασε ακόμη περισσότερο ρυθμό και με επτά διαδοχικούς πόντους της Γουίλιαμς (3:23, 2:26, 1:51), ξέφυγε με +5 (18-13), με την Βίτολα να σκοράρει τέσσερις ακόμα (0:50, 0:22), για το +11 και το 24-13 της πρώτης περιόδου. Στο 8:34 του δεύτερου δεκάλεπτου, η Κάντζι ανέβασε τη διαφορά στο +13 (26-13), την οποία κράτησε η Γούλιαμς, για το 28-15, στο 6:58. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την κυριαρχία τους, φτάνοντας στο 35-23, με 2/2 βολές της Βίτολα (2:57), ενώ η Δίελα έκανε το 37-25, 1:09 για το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρουζομπερόκ μείωσε σε 39-32, όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι «στροφές» και έφτασε στο +10 (44-34), με τρίποντο της Κολλάτου από τη γωνία (3:10). H Ελληνίδα γκαρντ ήταν και αυτή που «έγραψε» το +16 (50-34), με μία εύστοχη βολή, στο 0:30, ενώ η Κάντζι διαμόρφωσε το σκορ (52-34) της τρίτης περιόδου, με σουτ σε «νεκρό» χρόνο (0:01). Με 1/2 βολές της Κάντζι, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας έφτασαν στο +19 (53-34), στο ξεκίνημα (9:43) του τέταρτου δεκάλεπτου, με την Κολλάτου να «χτυπάει» ξανά από τα 6,75μ., για το +20 (56-36), 7:31 για το φινάλε. Στο 6:00, η Γουίλιαμς έδωσε «αέρα» 22 πόντων (60-38) στον Θρύλο, με λέι απ στον αιφνιδιασμό, με την Νικολοπούλου να κάνει το +23 (64-41), με δύο εύστοχες βολές, στο 3:50. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφτασαν στο +24 (68-44), με λέι απ της Σπυριδοπούλου (0:35), με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν, για το τελικό 68-46.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 37-26, 52-34, 68-46