Ποντένσε: Η αναγέννηση!

Ο Πορτογάλος κάνει… άλλα κόλπα από την μέρα που ανέλαβε ο Μεντιλίμπαρ και οδηγεί τον Ολυμπιακό σε μεγάλες νίκες
Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την σημαντική νίκη με 2-1 κόντρα στου Αρκάδες και μάλιστα με ανατροπή.

Ήταν μια νίκη που χρειάζονταν πάση θυσία οι «ερυθρόλευκοι» και η επιμονή που έδειξαν οι πειραιώτες σε όλο το δεύτερο ημίχρονο (ο Αστέρας προηγήθηκε στο φινάλε του πρώτου μέρους) δικαιώθηκε με τα δύο γκολ που πέτυχε ο Ελ Κααμπί.

Ο Μαροκινός σέντερ φορ πέρασε σαν αλλαγή στο ματς, σκόραρε δύο φορές κι αν μη τι άλλο η παρουσία του διεθνούς στράικερ στην κορυφή της επίθεσης βοήθησε σημαντικά για να πάρει το τρίποντο η ομάδα του Πειραιά.

Δεν χωρά όμως αμφιβολία πως μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ήταν άλλος και όχι ο σκόρερ των δύο τερμάτων. Πως γίνεται αυτό; Μια ματιά σε όσα έκανε ο Ντάνιελ Ποντένσε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και πέρασαν στο ματς σαν αλλαγή, είναι αρκετά για να επιβεβαιώσει πως ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν (ξανά) ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού.

Ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στο παιχνίδι τον Ποντένσε για να βρει δημιουργία από τα άκρα της επίθεσης και ο 28χρονος ακραίος επιθετικός δικαίωσε και με το παραπάνω μάλιστα τον προπονητή του.

Τα έκανε όλα ο Ποντένσε το διάστημα που αγωνίστηκε και ήταν «μέσα» και στα δύο γκολ των πειραιώτων. Ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι για να ισοφαρίσει ο Ελ Κααμπί λίγο πριν συμπληρωθούν ογδόντα λεπτά παιχνιδιού και επίσης «έφτιαξε» το δεύτερο γκολ της ομάδας του.