Ο Θρύλος στους «16» του EHF European Cup!

Την πρόκριση στη φάση των «16» του EHF European Cup, πανηγύρισε η ομάδα Χάντμπολ του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π./Ομίλου Ξυνή που επικράτησε με 36-28 της Τρογκίρ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης. Ο Θρύλος ντούμπλαρε τις νίκες σε βάρος των Κροατών και συνεχίζει το ευρωπαϊκό του ταξίδι με όνειρα και φιλοδοξίες, περιμένοντας να μάθει τον αντίπαλο με το οποίο θα διεκδικήσει την πρόκριση στις οκτώ καλύτερες ομάδες τις διοργάνωσης, με τους αγώνες να είναι προγραμματισμένοι για τις 10 και 18 Φεβρουαρίου. Από κει και πέρα, κόντρα στους Κροάτες ο Ολυμπιακός από το πρώτο τέταρτο του αγώνα, είχε καταφέρει να «χτίσει» μια διαφορά… πρόκρισης την οποία μεγάλωσε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά από τον αντίπαλό του, στην νίκη που τον στέλνει στην επόμενη φάση.

Με εξαιρετική επιθετική λειτουργία, προβάδισμα με +4 (20-16) στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός είχε εξαιρετική παρουσία επιθετικά στο πρώτο μέρος, ενώ έκλεψε αρκετές μπάλε και σκόραρε σε κενό τέρμα. Στο πρώτο πέναλεπτο, ο Θρύλος προηγήθηκε με 3-1, χάρη σε γκολ των Σκλίσκοβιτς (1:34), Σάββα (4:20) και Βίντα (4:20) και στη συνέχεια έχτισε μια διαφορά τριών τερμάτων, την οποία κατάφερε να διατηρεί, ακόμα και όταν οι Κροάτες μείωναν στο σκορ. Ο Σάββας με ωραία προσπάθεια στα 7:36, έγραψε το 6-3, με τον Ολυμπιακό να κρατάει το προβάδισμα και να φτάνει επτά λεπτά μετά με τον ίδιο σκόρερ στο 8-5. Με τέρμα του Βίντα στη συνέχεια και συγκεκριμένα στο 19:34, διαμορφώθηκε το 12-9, με τον Κάβσιτς να διευρύνει για πρώτη φορά στο +4 το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα, γράφοντας το 13-9 με τη συμπλήρωση του 20λεπτου. Ακόμα και όταν ο Ολυμπιακός βρέθηκε να παίζει με δυο παίκτες λιγότερους, επτά λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, οι Κροάτες κατάφεραν μόνο να μειώσουν στο ένα γκολ, φτάνοντας στο 14-13 αλλά όταν η επανήλθε η αριθμητική ισορροπία, ο Θρύλος αύξησε και πάλι τη διαφορά στο +4. Ο Τζηράς με δυο διαδοχικά γκολ σημείωσε το 16-13, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 20-16, ύστερα από τέρμα του Σλίσκοβιτς στα 29:55.

Αύξησε τη διαφορά, πανηγύρισε την πρόκριση!

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκε την επιλογή του Κροάτη προπονητή, να χρησιμοποιεί επτά παίκτες γηπέδου, με τους «ερυθρόλευκους» να κλέβουν μπάλες και να σκοράρουν σε κενό τέρμα. Με τον Τζίμπουλα να κάνει το 21-16 στο 32’ και το 23-17 στο 34:55, ο Θρύλος αύξησε για πρώτη φορά στο +5 και στο +6 τη διαφορά και πήγε για πρώτη φορά στο +7 με τον Σλίσκοβιτς στο 40’ για το 26-19. Η κυριαρχία του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Μοντόρο να δίνει «αέρα» 8 τερμάτων γράφοντας το 28-20 στο 43:23 και το 29-21 στο 44:13. Οι Πειραιώτες από τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, είχαν οικοδομήσει γερές βάσεις για τη νίκη, δείχνοντας ότι η πρόκριση δεν… χάνεται. Στον υπολειπόμενο χρόνο οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν με άνεση το υπέρ τους προβάδισμα και έφτασαν με άνεση στην τελική επικράτηση με 36-28, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «16» του EHF European Cup.