Μπασκόνια – Ολυμπιακός: Το “καυτό” πρώτο δεκάλεπτο του Κάνααν με 4/4 τρίποντα!(Vid)

Μετρούσε μόλις δύο αγώνες με 10+ πόντους στα τελευταία εννέα ματς του στη φετινή Ευρωλίγκα. Το βράδυ της Παρασκευής (12/1), όμως, ο Αϊζάα Κάνααν ξεπέρασε στη Βιτόρια αυτό το «φράγμα» σε μόλις εννέα λεπτά!

Ο Αμερικανός γκαρντ του Ολυμπιακού έφτασε ακριβώς το φετινό μέσο όρο του στη διοργάνωση από την πρώτη περίοδο του αγώνα με τη Μπασκόνια, σκοράροντας 12π. και φέρνοντας τους «ερυθρόλευκους» μπροστά με 17-14 στο 10΄!

Ο Κάνααν «ζεστάθηκε» από νωρίς και είχε 4/4 τρίποντα, σε μία περίοδο την οποία η ομάδα του έκλεισε με σερί 8-0 και προσπέρασε στο σκορ. Ο γκαρντ των Πειραιωτών πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε τρίποντα των φιλοξενούμενων στο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα «μάζεψε» άμεσα το ματς από το εις βάρος της 14-9, έχοντας μόνο 1/4 δίποντα και 5/7 σουτ από τα 6,75μ., αλλά και έξι λάθη.