Λαρεντζάκης: Μπροστάρης… για τον Ολυμπιακό και παραλίγο να του δώσει την νίκη στην Μπολόνια(Vid)

Δείτε την εκπομπή μας

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν μεν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού κόντρα στη Βίρτους (σκόραρε 13 πόντους, με 3/6 τρίποντα), στο φινάλε δε έγινε μοιραίος…

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος για περίπου τρία δεκάλεπτα, όμως η Βίρτους ήταν απολύτως αποτελεσματική στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας τη νίκη στο φινάλε με 69-67.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβγαλαν τα μάτια τους από μόνοι τους και σ’ ένα ματς που ουσιαστικά έμοιαζε να είναι δικό τους, ηττήθηκαν στο φινάλε, πέφτοντας έτσι στο 7-8 στην κατάταξη της Ευρωλίγκας.

Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο παίκτης που πάλευε μόνος του καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ ήταν και ο πρώτος σκόρερ αυτού με 13 πόντους (1/1 δίποντο, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 15:45 λεπτά συμμετοχής.

Ωστόσο ήταν και αυτός που στο φινάλε έχασε ένα μεγάλο σουτ που θα έδινε το μεγάλο διπλό στον Ολυμπιακό αν κι εφόσον έμπαινε. Ο Έλληνας διεθνής.

Με μεγάλο καλάθι του Ντάνιελ Χάκετ στα 44,6΄΄ το σκορ έγινε 69-67, ο ίδιος κέρδισε αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ με εξαιρετική άμυνα και στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πήρε την ευθύνη της επίθεσης των “ερυθρολεύκων”, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.