Καϊσέρι – Oλυμπιακός 69-85: Θρίαμβος μέσα στην Τουρκία!!!

Καϊσέρι – Oλυμπιακός 69-85: Θρίαμβος μέσα στην Τουρκία

Δείτε την εκπομπή

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο EuroCup η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού που επιβλήθηκε στην πρεμιέρα της Καϊσέρι με σκορ 85-69.
Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στην Καισάρεια για την πρεμιέρα του στο EuroCup Γυναικών και ξεκίνησε ιδανικά τη σεζόν, επικρατώντας της Καϊσέρι με σκορ 85-69 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της διοργάνωσης.

Οι Ερυθρόλευκες μπορεί να μην ξεκίνησαν καλά στην πρώτη περίοδο, όμως στα επόμενα δύο δεκάλεπτα ήταν καταιγιστικές, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό τους, ενώ στην τελευταία περίοδο διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν χτίσει, παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαία για την ομάδα του Θάνου Νίκλα ήταν Αγγελική Νικολοπούλου με 20 πόντους, ενώ από κοντά με 18 ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη. Σημαντικές βοήθειες από τις Μπρουκ Γουίλιαμς, Κριστίν Βίτολα με 16 πόντους έκαστη. Από την άλλη πλευρά, η Άαριν Έλενμπεργκ-Γουάιλι είχε 18 πόντους και η Κλαούντια Κούιτς 17.

Το παιχνίδι άρχισε με την τουρκική ομάδα να παίρνει τα ηνία και να χτίσει όσο περνούσε η ώρα ένα μικρό προβάδισμα, καταφέρνοντας να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 με το 24-15. Στη δεύτερη περίοδο όμως ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματά του, επέβαλλε τον ρυθμό του και έτσι πήγε στα αποδυτήρια στο -2 (37-35) μπαίνοντας για τα καλά στο παιχνίδι.

Κομβικό το τρίτο δεκάλεπτο, με τις Ερυθρόλευκες να μπαίνουν μέσα… φουριόζες κάνοντας ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ. Οι παίκτριες του Νίκλα έπαιξαν τρομερή άμυνα επιτρέποντας μόνο 13 πόντους, ενώ επιθετικά είχαν τις λύσεις για να περάσουν μπροστά και να οικοδομήσουν μια διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Πειραιά διαχειρίστηκε σωστά το ματς, άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και έφτασε στη νίκη με το τελικό 85-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 37-35, 49-60, 69-85.