Η επέτειος του «Μέχρι Τέλους» και ο «συνδρομητής της Στοκχόλμης» (Βίντεο)

Πέντε χρόνια συμπληρώνονται αυτές τις ώρες από το κύκνειο άσμα του φάρου στο Ελληνικό μπάσκετ. Ο Γιαννακόπουλος ευχήθηκε χρόνια πολλά και η Αθλητική διαπλοκή τιμάει την επέτειο που διέλυσε τον Παναθηναϊκό στο μοναδικό άθλημα που παρακολουθούσαν οι φίλαθλοί του…

Σαν σήμερα, διεξήχθη στο κλειστό του ΟΑΚΑ ο ιστορικός ημιτελικός Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού για το κύπελλο Ελλάδας στο μπάσκετ. Η αισχρή διαιτητική σφαγή του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο, αποτέλεσε τη σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι του αίσχους δεκαετιών και οδήγησε στην ιστορική απόφαση αποχώρησης των Ερυθρόλευκων στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Εκείνη η απόφαση αποτέλεσε τη γέννηση του ιστορικού κινήματος «Μέχρι Τέλους» που αποτέλεσε τη μεγαλύτερη και πιο ειρηνική επανάσταση στην ιστορία του Ελληνικού αθλητισμού.

Την περίοδο προ της διεξαγωγής του ημιτελικού, το κλίμα δυναμιτιζόταν, με ευθύνη του Δημήτρη Γιαννακόπουλου. Είχε προηγηθεί στις 4 Ιανουαρίου η ήττα των πράσινων στο ΣΕΦ με 79-65 για την Ευρωλίγκα, κάτι που έφερε βαρέως ο ιδιοκτήτης της ΚΑΕ Παναθηναϊκός. Έκτοτε, επαναλάμβανε με νόημα «13/02», όπου βρισκόταν. Ήταν σαφές ότι κάποιοι ετοίμαζαν διαιτητική εκδίκηση.

Ο ορισμός της διαιτητικής τριάδας Αναστόπουλου/Μάνου/Παναγιώτου, έμοιαζε με την υπέρτατη πρόκληση και επίδειξη παρασκηνιακής δύναμης. Μάλιστα, η ιστοσελίδα «Eurohoops» είχε παρουσιάσει πριν την αναμέτρηση, ένα γράφημα με τις νίκες Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού με του συγκεκριμένους διαιτητές: