Έβαψε ερυθρόλευκο το μεγάλο ντέρμπι της Handball Premier κόντρα στην ΑΕΚ ο Ολυμπιακός!

Θριάμβευσε στο μεγάλο ντέρμπι της Handball Premier και έμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας ο Ολυμπιακός!
Οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν τη σημαντικότατη νίκη με 27-23 κόντρα στην ΑΕΚ, στην εξ αναβολής αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 3η αγωνιστική που διεξήχθη κλειστό των Άνω Λιοσίων, παίρνοντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα και έχοντας πλέον το πάνω χέρι στη μάχη της πρωτιάς στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, η οποία δίνει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs!
Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Σάββας και Τζίμπουλας, οι οποίοι σκόραραν από 8 γκολ, ενώ πρώτοι σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν οι Μαντάλινιτς και Αραμπατζής, οι οποίοι πέτυχαν από πέντε τέρματα.

Το ματς
Αμφίρροπο στα πρώτα του λεπτά το ντέρμπι, με τον Μαντάλινιτς να ανοίγει το σκορ για την ΑΕΚ, τον Μοντόρο να ισοφαρίζει και με τον Παπαβασίλη να δίνει στον Ολυμπιακό το πρώτο του προβάδισμα. Οι δύο ομάδες έδιναν έμφαση στις άμυνές τους και οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το υπέρ τους +1, πριν ο Μαντάλινιτς βάλει την ΑΕΚ μπροστά (5-4) για πρώτη φορά μετά το 1-0.
Οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, μέχρι και το 7-7, ενώ σε εκείνο το σημείο του ματς ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της ΑΕΚ, φτιάχνοντας σερί 4-0 με πρωταγωνιστή τον Σάββα και περνώντας για πρώτη φορά μπροστά με +3 (7-10). Στη συνέχεια η ΑΕΚ βρήκε αντίδραση και με συνεχόμενα γκολ του Αραμπατζή, μείωσε για το 10-11 του πρώτου ημιχρόνου.

Σλίσκοβιτς και Κανδύλας ξεκίνησαν ιδανικά για τον Ολυμπιακό το δεύτερο ημίχρονο, σκοράροντας για το 10-13, Λιάπης και Μάλλιος μείωσαν στο γκολ (12-13) για λογαριασμό της ΑΕΚ, ενώ ο Ολυμπιακός κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του +2, μέχρι και το 14-16. Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ ανέβασε ρυθμό, φτιάχνοντας σερί 3-0 και παίρνοντας το προβάδισμα μετά από πολύ ώρα (20-18).

Παρ’ όλα αυτά και μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του μεγάλου ντέρμπι, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έδεσε την άμυνά του, ενώ η ΑΕΚ μπλόκαρε επιθετικά, δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλό της να φτιάξουν σερί 7-1, περνώντας μπροστά με 25-21 και πανηγυρίζοντας την σπουδαία νίκη με το τελικό 27-23!
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 5-4, 7-9, 7-10, 10-11 (ημχ.), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27
ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κεδέρης, Παπαδιονυσίου, Ηλιόπουλος 1, Λέμος, Μάλλιος 2, Κρητικός, Παπαδόπουλος 4, Άρσιτς, Μαντάλινιτς 5, Σόκολιτς, Λιάπης 3, Γιόνσον, Μαρτίνοβιτς 3, Τόμε.
Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Μιχαηλίδης, Κάβτσιτς 1, Κανδύλας 2, Παπαβασίλης 2, Τζίμπουλας 8, Σλίσκοβιτς 3, Σάββας 8, Σλαβούλιτσα, Βίντα, Πασσιάς 1, Παπαντωνόπουλος, Δομπρής, Μοντόρο 2.