Χάντμπολ : Ολυμπιακός – Σάσαρι 38-29: Πρόκριση στον τρίτο γύρο για τους ερυθρόλευκους!

EHF EUROPEAN CUP 2023-2024 / ΟΣΦΠ – ΡΕΙΜΟΝΤ ΣΑΣΑΡΙ (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Δείτε την εκπομπή

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι της Σάσαρι, αυτή τη φορά με 38-29 και πήρε την μεγάλη πρόκριση απέναντι στην Ιταλική Σάσαρι
Θέση στους «32» της Ευρώπης έκλεισε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Με εξαιρετική εμφάνιση και στη ρεβάνς στο κλειστό της Ηλιούπολης, ο Θρύλος «σφράγισε» το εισιτήριο για την επόμενη φάση του EHF European Cup, αφού επικράτησε με 38-29 της Ρέιμοντ Σάσαρι, με τον Νίκο Γραμματικό να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του (μοναδικός απών ο Παπαβασίλης).

Μετά το σπουδαίο «διπλό» (24-31) στη Σαρδηνία, στο πρώτο ματς των «64» της διοργάνωσης, οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν απόλυτα σοβαροί και στη ρεβάνς, πήραν μεγάλες διαφορές από το πρώτο ημίχρονο και «καθάρισαν» εύκολα την υπόθεση πρόκριση, συνεχίζοντας το ευρωπαϊκό τους ταξίδι.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με δυο γρήγορα γκολ σε κενή εστία, των Ιβάν Βίντα και Σάββα Σάββα. Ο Σλίσκοβιτς έγραψε στη συνέχεια το 4-2, ο Βίντα το 5-3 και ο Σάββας με δυνατό σουτ αύξησε στο +3 το προβάδισμα για το 6-3 στα 6:15. Με ωραία προσπάθεια του Μιχαηλίδη διαμορφώθηκε το 8-5 (9:14), με τον Σάββα να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 9-5 με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, σκοράροντας για τρίτη φορά σε κενή εστία, μετά από εξαιρετική άμυνα των Πειραιωτών. Ακολούθησε το γκολ του Σλίσκοβιτς για το 10-6 (10:45), ο Μιχαηλίδης στη συνέχεια έγραψε το 11-6 και ο Σάββας Σάββας με δυο ακόμα διαδοχικά τέρματα διαμόρφωσε το 13-8. Ο Θρύλος είχε καταφέρει να επιβάλει τον ρυθμό του στο πρώτο μισό της αναμέτρησης και να λειτουργεί εξαιρετικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Στη συνέχεια με δυο διαδοχικά γκολ του Κάβτσιτς σε διάστημα ενός λεπτού (18:20-19:20), ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-9, με τη Σάσαρι να μειώνει σε 15-10, αλλά ο Κάβτσιτς απάντησε άμεσα για το 16-10. Με το τρίτο προσωπικό τέρμα του Σλίσκοβιτς διαμορφώθηκε το 17-11 στα 20:55, ενώ ο Τζίμπουλας έγραψε στον αιφνιδιασμό το 18-11 (22’). Με τον ίδιο τρόπο ο Βίντα πέτυχε το 19ο «ερυθρόλευκο» τέρμα (22:50, 19-11) και ο Κάβτσιτς με ένα εξαιρετικό γκολ διεύρυνε στο +9 το προβάδισμα σημειώνοντας το 20-11, 6 περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Το +9 διατηρήθηκε δια χειρός Τζίμπουλα για το 21-12 στα 25:17 και ο ίδιος πέτυχε το 22-14 (22:50). Ο Ιβάν Βίντα με ένα ακόμα γκολ στην αιφνιδιασμό επανέφερε τη διαφορά στο +9, σημειώνοντας το 23-14 (29:40) το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό έως το φινάλε!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα εξαιρετικό τέρμα του Μοντόρο, χάρη στο οποίο η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά, με το 24-14 υπέρ του Θρύλου (31:36). Η Ιταλική ομάδα με δυο διαδοχικά γκολ μείωσε σε 24-16 (32:44), ο Καραμπουρνιώτης απάντησε για το 25-16 (33:20) αλλά η Σάσαρι, έφτασε στο 25-18 στα 35:32. Ο Μπάμπης Δομπρής με εξαιρετική ενέργεια ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 26-18 (36:00), για τον Ολυμπιακό που διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να μπουν στην διεκδίκηση του ματς και της πρόκρισης. Με ένα ακόμα πολύ ωραίο γκολ από τον Μπάμπη Δομπρή διαμορφώθηκε το 28-19 στα 38:13 ενώ ο Νίκος Πασσιάς έγραψε το 29-20 με τη συμπλήρωση του 40λεπτου. Ο Άνχελ Μοντόρο, ήταν αυτός που επανέφερε τη διψήφια διαφορά πετυχαίνοντας το 30-20 (31:36) με τον Δημήτρη Τζηρά να ευστοχεί στην εκτέλεση πέναλτι για το 31-21 (43:33). Στη συνέχεια ακολούθησε ένα 3-0 σερί των Ιταλών οι οποίοι μείωσαν σε 31-24 (48:19), αλλά ο Μοντόρο του έβαλε τέλος σκοράροντας για το 32-24 (48:50) και ο Καραμπουρνιώτης με ωραία προσπάθεια σημείωσε το 33-24 (49:20). Στον υπολειπόμενο χρόνο ο Θρύλος διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα και τη διαφορά ασφαλείας την οποία είχε χτίσει σε όλη την διάρκεια του ματς και έφτασε, έτσι, με άνεση στο τελικό 38-29, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους «32» της διοργάνωσης!

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: «Είναι σημαντικό για το κλαμπ να έχει παρουσία στην Ευρώπη. Σήμερα, ήμασταν σοβαροί, αντιμετωπίσαμε το ματς σοβαρά στη μεγαλύτερη διάρκεια. Αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά. Ήταν λίγο περίεργη η κατάσταση στην αρχή, γιατί η Σάσαρι ξεκίνησε το ματς 7-6, για 15 λεπτά περίπου. Ξέραμε πως να το αντιμετωπίσουμε, μας βγήκε, βγάλαμε καλές άμυνες, πετύχαμε εύκολα γκολ. Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ήμασταν σοβαροί. Υπάρχει μια κούραση στην ομάδα και από το ταξίδι στην Ιταλία, υπάρχουν κάποιες ιώσεις στην ομάδα, οπότε είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια. Υπήρχαν και στιγμές χαλαρότητας, χάσαμε κάποια γκολ από τα έξι μέτρα, που δεν επιτρέπεται, όμως είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά».

Παναθηναϊκός: «Εξαφανισμένος» στα πρώτα ημίχρονα (vids,pics)
MUST READ
Χρήστος Τσιγαρίδας: «Τα πρώτα δύο ευρωπαϊκά ματς τελείωσαν με νίκες και συνεχίζουμε την πορεία μας στην Ευρώπη. Σίγουρα, στο δεύτερο ματς ήμασταν πιο προετοιμασμένοι, ξέραμε τον αντίπαλο και διορθώσαμε τα λάθη μας, τους πιέσαμε περισσότερο. Η Ευρώπη για τον Ολυμπιακό είναι από τους βασικούς στόχους σε όλα τα αθλήματα, έτσι και για εμάς είναι κάτι που σίγουρα θέλουμε να κυνηγήσουμε μέχρι το φινάλε».