Αναπάντεχο “δώρο” από την Παναχαική στον Ολυμπιακό για το κύπελλο Ελλάδος

10708409_10204616241028116_1110731771_n

Σήμερα ήταν η πρεμιέρα για τις φάσεις ομίλων του κυπέλλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει την Παναχαική στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο στην Πάτρα.

Με το δεξί μπήκε στις φάσεις του κυπέλλου Ελλάδος ο θρύλος ο οποίος ,ύστερα από αυτογκόλ παίκτη της Παναχαικής, επικράτησε με 0-1.  Γενικά το παιχνίδι  ήταν αρκετά μονότονο με ελάχιστες φάσεις όπως φαίνεται κι από το σκορ . Κορυφαίοι παίκτες των ερυθρόλευκων ήταν ο νεαρός Φορτούνης , όπου έκανε την πρεμιέρα του σε επίσημο παιχνίδι των ερυθρολέυκων και βοήθησε αρκετά στην μεσαία γραμμή , ο Μπενίτες και ο Σιόβας. Όσον αφορά τον τελευταίο,στο πρώτο  λεπτό των καθυστερήσεων ένιωσε ενόχληση στο μηρό του και αμέσως το ιατρικό team τον απέσυρε από το παιχνίδι. Όλοι φοβούνται για τυχόν τραυματισμό του καθώς είχε ένα  σοβαρό τραυματισμό στην προετοιμασία του Ολυμπιακού το καλοκαίρι στην αναμέτρηση με την Μάντσεστερ Σίτι. Επίσης,με την άφιξη του Μποτία και του Αμπιντάλ ο Σιόβας έχει παραγκωνιστεί με αποτέλεσμα να πρέπει να αποδείξει ότι είναι απαραίτητος στην άμυνα για την ομάδα για να διεκδικήσει θέση βασικού. Από ότι ακούστηκε μάλλον ήταν μυικός πόνος. Από την πλευρά των Πατρινών , σημαντικό ρόλο έπαιξαν ο Στεργίδης, ο Ντακόστα και ο σέντερ-φορ Μαρουκάκης.

Αναλυτικά το παιχνίδι :

Παναχαϊκή (Σπανός): Μπαλασάκης, Ασίγκμπα, Κάργας, Αναστασόπουλος, Άλμπι, Στεργίδης, Μαρουκάκης (72′ Χούσα), Ντα Κόστα (68′ Πλέγας), Φάμπιο (λ.γ. 27′ Γκαντιάγκα), Ζλατκόφσκι, Χαρτσιάς.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Μέγκιερι, Βούρος, Αυλωνίτης, Σιόβας, Γιαννούλης, Εντινγκά, Μπουχαλάκης (63′ Φουστέρ), Φορτούνης, Γκαζαριάν (46′ Ντουρμάζ), Μπενίτες, Διαμαντάκος (73′ Βέργος). Γκολ: – / 74′ αυτ. Κάργας Κίτρινες κάρτες: 33′ Άλμπι, 43′ Αναστασόπουλος / 45+2′ Μπουχαλάκης, 86′ Φορτούνης Κόκκινες κάρτες: 61′ Άλμπι (2η κίτρινη)

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα κύλησαν ήρεμα χωρίς καμία ιδιαίτερη φάση εκτός από ένα σουτ του Μπενίτες το οποίο κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα. Στο 31′ η ομάδα της Πάτρας παραλίγο να βάλει αυτογκόλ αλλά ο κίνδυνος αποσωβήστηκε. Από το 34 ‘ η ομάδα της Παναχαικής αρχίζει να πιέζει τους ερυθρολεύκους με αποτέλεσμα να κατέβουν από την μεσαία γραμμή. Στο 34′ ο Άλμπι της Παναχαικής ύστερα από φάουλ στον Μπενίτες βλέπει την κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή. Η πίεση των Πατρινών συνεχίζεται μέχρι την λήξη του ημιχρόνου. Είχε και ο θρύλος μας μια καλή φάση στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με σέντρα σουτ του Μπουχαλάκη η οποία καταλήγει άουτ. Στο ημίχρονο γινεται αλλαγή του Γκαζαριάν και στην θέση του μπαίνει ο Ντουρμάζ. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός έκανε μία καλή προσπάθεια μέσω του Διαμαντάκου αλλά δεν είχε αποτέλεσμα. Στο 50′ έγινε η μεγαλύτερη φάση του αγώνα από τον Στεργίδη με δεξί φαλτσαριστό σουτ το οποίο κατέληξε δοκάρι και για λίγο ” πάγωσε” τον πάγκο του Ολυμπιακού , με τον Μίτσελ να είναι έξαλλος με την απάθεια της ομάδας του. Μετά από δύο λεπτά έρχεται δεύτερη συνεχόμενη καλή φάση για την Παναχαική με πλασαριστό σουτ του Φελίπε Ντακόστα στο αριστερό δοκάρι του Μέγιερι. Ο Μίτσελ αποφασίζει για την δεύτερη αλλαγή του και αντικαθιστά τον Μπουχαλάκη ρίχνοντας στην μάχη τον έμπειρο Φουστέρ. Το παιχνίδι αρχίζει να αλλάζει υπέρ του Ολυμπιακού ύστερα από την αποβολή του Άλμπι με δεύτερη κίτρινη κάρτα μετά από σκληρό φάουλ στον Μπενίτες. Η Παναχαική μένει με 10 παίκτες  στο 60′ και δυσχεραίνεται  ακόμα περισσότερο η προσπάθεια της απέναντι στον πρωταθλητή Ελλάδος. Στο 72′ λεπτό ο Μίτσελ πραγματοποιεί και την 3η του αλλαγή βγάζοντας τον Διαμαντάκο και βάζονας τον Βέργο τον οποίο τοποθετεί στην επίθεση μαζί με τον Μπενίτες. Η λύση για το πρόβλημα του Ολυμπιακού να προκαλέσει καλή φάση και να σκοράρει έρχεται από παίκτη της Παναχαικής. Στο 74′ μετά από σουτ του Βέργου που θα κατέληγε άουτ ο Κάργα επεμβαίνει στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ίδιας του της ομάδας. Μετά από αυτό αρχίζει να πέφτει η απόδοση των Πατρινών με την καλύτερη φάση τους να είναι στο 89′ ύστερα από λανθασμένη πάσα του Εντινγκά και σουτ του Ζλατκόφσκι. Ένα κακό νέο είναι ο τραυματισμός του Σιόβα στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων που ευτυχώς δεν είναι κάτι σοβαρό. Τέλος , μεγάλη ευκαιρία για τους ερυθρόλευκους  έγινε στο 92’ με σουτ πλασαριστό του Βέργου το οποίο αποκρούει ο τερματοφύλακας.

Γενικά το παιχνίδι κινήθηκε σε ήπιους ρυθμούς χωρίς να γίνει κάτι το ιδιαίτερο. Λίγες φάσεις και αν εξαιρέσουμε το αυτογκόλ του Κάργα και κάποιες καλές φάσεις κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο  δεν υπήρξε  κάτι άλλο αξιοπρόσεκτο. Ο προπονητής της ομάδας μας, Μίτσελ, θέλησε να ξεκουράσει τους βασικούς του παίκτες και έπαιξε κυρίως με τους νεαρούς παίκτες , αν βέβαια εξαιρέσουμε τον Φουστέρ, τον Σιόβα και τον Εντινγκά.

Καλή συνέχεια να έχουμε στην διοργάνωση και την επόμενη φορά, παίδες, με περισσότερη ζωντάνια!