Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 65-67

Ο Ολυμπιακός δεν είχε ούτε πάθος, ούτε τσαμπουκά, ούτε δίψα για το πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τον κακό τους εαυτό, αλλά και τους γκρι που έπαιξαν το δικό τους παιχνίδι και ηττήθηκαν από τον ΠΑΟ.

1902852_1476728739229464_7067968384351296701_nΣτο τέλος μάλιστα που «παίζονταν» όλα, καλάθι και φάουλ στον Ντάνστον έγινε απλό… καλάθι και τα βήματα του Διαμαντίδη που θα έδιναν κατοχή στον Ολυμπιακό και χρόνο για μια τελευταία επίθεση όντας στο -1, δεν σφυρίχτηκαν ποτέ.

Από την άλλη, με τραγικά ποσοστά στο τρίποντο, απλώς… συμπαθητικά στα δίποντα και επίσης μέτρια στις βολές δείγμα του άγχους των παικτών, ο Θρύλος έκανε υπερπροσπάθεια στο τελευταίο τρίλεπτο για να καλύψει τα λάθη που έκανε στο υπόλοιπο παιχνίδι, όμως δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς.

Tην Τετάρτη στο ΟΑΚΑ ο Θρύλος θα επιδιώξει να πάρει τη νίκη και να στεφθεί πρωταθλητής.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, δείχνοντας και το πόσο σημαντικό είναι το συγκεκριμένο ματς!

Μπορεί οι «πράσινοι» να προηγήθηκαν 0-4 με Διαμαντίδη και Λάσμε να πετυχαίνουν τα δύο πρώτα καλάθια, αλλά ο Σίμονς με δύο καρφώματα απάντησε κάνοντας το 4-4!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά τρία λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, με τον Γιώργο Πρίντεζη να κάνει το 9-7. Μάλιστα, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και με 14-11, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-6 πέρασαν μπροστά με 14-17.

Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε, με τους «πράσινους» και τη βοήθεια των γκρι να προηγούνται με 16-19.

Ο ΠΑΟ στη δεύτερη περίοδο είχε ξανά το… σπρώξιμο των γκρι. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο και ενώ προηγήθηκε μία βολή, αλλά και ο Λάσμε με κάρφωμα, έκαναν το 16-25, με τον Γιάνκοβιτς με τρίποντο να στέλνει την διαφορά σε διψήφιο βαθμό, κάνοντας το 16-28 (+12).

Γιάνκοβιτς και Περπέρογλου πήραν στη συνέχεια τα σκήπτρα στο σκοράρισμα και με συνεχόμενους πόντους, διαμόρφωσαν το 21-32.

Ο ΠΑΟ εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του Κόλινς στην επίθεση και έκλεισε την άμυνα του προς τα μέσα, ενώ στην επίθεση βρήκε λύσεις με πολλούς παίκτες, διατηρώντας την διαφορά σε διψήφιο βαθμό.

Από την άλλη, ο Ολυμπιακός έδειχνε βραχυκυκλωμένος και… αγχωμένος, μη μπορώντας να βρει λύσεις για να κατεβάσει την διαφορά!.

Ο Κόλινς ήταν σε κακή μέρα και αυτό εκμεταλλεύτηκε ο ΠΑΟ αλλά ο Αμερικανός σημείωσε ένα σημαντικό τρίποντο, μειώνοντας σε 35-45!

Ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 35-49 και έγινε ο πρώτος παίκτης του ματς με δέκα πόντους, ενώ έστειλε την διαφορά στο +14.

Ο Κόλινς με δίποντο, αλλά και ο Λοτζέσκι με δύο σερί τρίποντα έκαναν ένα σερί 8-0 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος μείωσε σε 43-49.

Ο ΠΑΟ, απάντησε και με τρίποντα των Φώτση και Διαμαντίδη πήρε εκ νέου προβάδισμα με 43-55. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε, με τους «πράσινους» να έχουν ένα σημαντικό προβάδισμα 12 πόντων, αφού ήταν μπροστά στο σκορ με 45-57. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Παναθηναϊκός να προηγείται με 13 πόντους διαφορά, 30-43, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 14-24 και το δεύτερο μέρος αναμενόταν με μεγάλη… αγωνία!

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το α’ ημίχρονο με 12/18 βολές, 9/21 δίποντα, 0/8 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 λάθη, 5 κλεψίματα, 2 τάπες. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός είχε 10/17 βολές, 12/21 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 10 λάθη, 4 κλεψίματα και 3 τάπες.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 30-43, 45-57, 65-67

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι, Ντάνστον 15, Σπανούλης 1, Περπέρογλου 4, Παπαπέτρου, Σλούκας 11(1), Κόλινς 5(1), Σίμονς 4, Λοτζέσκι 14(2), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 2, Φώτσης 3(1), Ούκιτς, Λάσμε 17, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13(2), Παππάς, Γιάνκοβιτς 8(1), Ματσιούλις 9, Ράιτ