Κυρίαρχος Ολυμπιακός! Νίκησε τον Παναθηναϊκό στο Ρέντη! Με 3-1!!!

Δείτε την εκπομπή μας

Το ντέρμπι αιωνίων βάφτηκε ερυθρόλευκο! Ο Ολυμπιακός είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Στερν και Ιντάλγκο, χτύπησε και από το σερβίς του και επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση και 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κεκλεισμένων των θυρών «Μελίνα Μερκούρη».
Συνεχίζουν απόλυτοι οι «ερυθρόλευκοι» που έκαναν το 7/7 και βρίσκονται μόνοι πρώτοι με 21 βαθμούς, αφήνοντας δεύτερους τους «πράσινους» με έναν λιγότερο. Μάλιστα, οι Πειραιώτες έχουν και αγώνα λιγότερο και μπορούν να… ανοίξουν τη διαφορά τους από τον μεγάλο τους αντίπαλο.
Το ματς
Εξαιρετική εκκίνηση από τους «ερυθρόλευκους» που βρέθηκαν γρήγορα στο +4 (8-4) και στη συνέχεια στο +5 (13-8), χτυπώντας μέσα από το σερβίς τους, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις για να κρατηθεί κοντά στο σκορ (17-15). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να «χτυπούν» από το σερβίς, έχοντας 5 άσσους και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο σετ με 25-21.

Πόντο-πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο δεύτερο σετ, με το ματς να ιδιαίτερα εντυπωσιακό και οι εναλλαγές συνεχόμενες στο σκορ. Οι Πετρέας και Κόβαρ είχαν πάρει από το χέρι στο σκοράρισμα τους «πράσινους», με τον Ολυμπιακό να στηρίζεται στον Ιντάλγκο και να φτάνει στο σετ-μπολ (24-23), αλλά να μην καταφέρνει να πάρει το σετ. Διότι ο Παναθηναϊκός το έφερε τούμπα, με το… μπρα-ντε-φερ να συνεχίζεται ανάμεσα στις δύο ομάδες, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 παίρνοντας τους δύο τελευταίους πόντους με τρομερό πλασέ του Ερνάντες και άσο στα «καπάκια» του Βουλικίδη.

Με φόρα μπήκε στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός και το καθάρισε με χαρακτηριστική άνεση. Ο Ιντάλγκο βρισκόταν σε μεγάλη ημέρα, πήρε τους 3 από τους πρώτους 4 πόντους του Ολυμπιακού για το 4-1, με το «τριφύλλι» να μειώνει στον πόντο (7-6) χάρη στην ποιότητα του Ερνάντες. Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι και είχαν περισσότερες επιλογές στην επίθεσή τους, φτάνοντας στο 16-10, ενώ έφτασαν μέχρι και στο +7. Με τους φιλοξενούμενους να βγάζουν αντίδραση, να κάνουν σερί 4-0 και να μειώνουν σε 24-22, ωστόσο ο Κουμεντάκης με μπλοκ στον Πρωτοψάλτη χάρισε το προβάδισμα στα σετ (2-1) στους Πειραιώτες.

Εκρηκτική εκκίνηση και στο τέταρτο σετ από τον Ολυμπιακό, αφού βρέθηκε να προηγείται με 5-0, αλλά ένα γρήγορο σερί 4-1 του Παναθηναϊκού έφερε τη μείωση του σκορ σε 6-4. Ο Ολυμπιακός απάντησε με το ίδιο σερί για το 10-5 και στη συνέχεια αύξησε το προβάδισμά… νίκης στο +8 (14-6) με το «τριφύλλι» να υποπέπτει σε αρκετά λάθη στην επίθεσή του. Τα πράγματα πήγαιναν ιδανικά για τους Πειραιώτες και καταστροφικά για τους «πράσινους» που έβλεπαν το ματς να χάνεται! Προσπάθησαν μεν να κάνουν την αντεπίθεσή τους, μετατρέποντας το 18-11 σε 20-15, αλλά οι γηπεδούχοι δεν πανικοβλήθηκαν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-1 σετ, καθαρίζοντας το τελευταίο με σκορ 25-20.
Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20.