«Λύγισε» στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική Γυναικών

Τη δεύτερη ήττα της στον όμιλο γνώρισε η Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των γυναικών από τη Ρωσία με 12-7, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Βουδαπέστης και κατέλαβε την τρίτη θέση.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση “πλήρωσαν” την κακή εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το εξαιρετικό τους ξεκίνημα στο παιχνίδι και θα κοντραριστούν με την Ισπανία για την πρόκριση στην τετράδα του θεσμού.

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και πήρε το πρώτη το προβάδισμα, με τη Ρωσία να απαντά, όμως τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση έκαναν το 3-1 στο φινάλε του πρώτου οκταλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, η Ρωσία κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να προηγηθεί με 5-4, όμως η Ελλάδα βρήκε τις λύσεις και πήρε και πάλι “κεφάλι” στο σκορ στο ημίχρονο με 6-5.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, η Ρωσία εκμεταλέυτηκε τον παίκτη παραπάνω και σε συνδυασμό με την αστοχία στις επιθέσεις της Εθνικής μας, πέρασε μπροστά με δύο τέρματα (8-6). Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η Ρωσία κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα και έφτασε στη νίκη με 12-7. Πρώτες σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκαν η Γκορμπούνοβα και η Προκοφίεβα με 3 τέρματα.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέλαβε την τρίτη θέση στον όμιλο και θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (21/1, 18.30 ώρα Ελλάδας) την Ισπανία, στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η τελική βαθμολογία στον όμιλο της Εθνικής:

Ελλάδα – Ρωσία 7-12

Σλοβακία – Κροατία 9-7

Σερβία – Ουγγαρία 0-27