Πρώτη νίκη με πίεση τα κορίτσια !!! Ελευθερίας Μοσχάτου-Ολυμπιακός 81-78 (72-72 κ.δ.)

Πρώτο φιλικό προετοιμασίας, πρώτη νίκη για την ομάδα Μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν στην παράταση με 81-78 (72-72 κ.δ.) της Ελευθερίας Μοσχάτου στο πλαίσιο του 2ου Τουρνουά Μπάσκετ Γυναικών.

Δείτε την εκπομπή μας:

Το ματς ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη με τον Ολυμπιακό να φτάνει τελικά στην επικράτηση, αφού είχε στείλει το ματς στην παράταση με τρίποντο της Εβίνας Σταμάτη 18’’ πριν την ολοκλήρωση της 4ης περιόδου. Το Σάββατο (26/9) στις 14:00, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη θα αντιμετωπίσει τις Εσπερίδες και την Κυριακή (27/9) την ίδια ώρα θα παίξει με τα Γιάννενα.

Έμεινε πίσω στο σκορ, αντέδρασε και… παράταση!

Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν πίσω στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με διαφορές 8 με 10 πόντους, αλλά από το φινάλε της 3ης περιόδου αντέδρασαν και επιχείρησαν να ανατρέψουν την κατάσταση. Από το 48-40 το 3ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-42 με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 48-46 στην έναρξη της τελευταίας περιόδου. Από δυο διαδοχικά τρίποντα των γηπεδούχων διαμορφώθηκε το 54-46 στα 7:30, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει στο 54-51 (5:32), πριν δεχθεί νέο τρίποντο για το 57-51 (5:20). Η Σταμολάμπρου μείωσε σε 57-53 (5’) και μετά το 59-53 (4:30), με διαδοχικούς πόντους από τις Σταμολάμπρου, Σταμάτη και Κόστοβιτς οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν μετά από ώρα σε 59-59, 3’ πριν τη λήξη. Ακολούθησαν 4 σερί πόντοι της Ελευθερίας Μοσχάτου η οποία έφτασε στο 64-59 (2:20), με τον Ολυμπιακό να μειώνει στο ελάχιστο τη διαφορά, χάρη σε μια εύστοχη βολή της Σταμάτη και σε τρίποντο της Σταμολάμπρου για το 64-63 (1:30). Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 67-63, με μια εύστοχη βολή και ένα μπάσιμο των γηπεδούχων, 1:05 για τη λήξη. Η Σταμολάμπρου με καλάθι και φάουλ έγραψε το 67-66 και το… θρίλερ συνεχίστηκε, με την Έιβερι να ευστοχεί σε τρίποντο πετυχαίνοντας το 70-66 (37’’). Ο Θρύλος απάντησε με τρίποντο της Σταμάτη για το 70-69 (33’’) με τις γηπεδούχες να πετυχαίνουν το 72-72, 21’’ πριν το φινάλε. Με νέο τρίποντο της Εβίνας Σταμάτη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 72-72 18’’ το οποίο παρέμεινε για να οδηγηθούν οι δυο ομάδες στην παράταση.

Θρύλος στο φινάλε!

Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με την Ελευθερία Μοσχάτου να φτάνει στο 73-72 με μια εύστοχη βολή της Γιόργκενσεν, αλλά ο Ολυμπιακός με καλάθι της Κόστοβιτς η οποία κέρδισε και το φάουλ, ανέτρεψε την κατάσταση και απέκτησε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 73-74, 3:36 πριν τη λήξη του αγώνα. Δυο εύστοχες βολές της Γίοργκενσεν έδωσαν ξανά τα ηνία στην Ελευθερία, με τη Ρέιμερ να σκοράρει στα 2:16, χαρίζοντας ξανά το προβάδισμα στον Θρύλο (75-76), ο οποίος έφτασε στο 75-78 με προσπάθεια της Σταμολάμπρου (1:41). Στον υπολειπόμενο χρόνο η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη διαχειρίστηκε το υπέρ της προβάδισμα φτάνοντας στην τελική επικράτηση με 81-78.