Όπως έπρεπε παρουσιάστηκε ο Θρύλος στο Περιστέρι!!! Περιστέρι-Ολυμπιακός 57-92

Πέρασε με 35άρα ο Θρύλος! Περιστέρι-Ολυμπιακός 57-92

Οπως έπρεπε παρουσιάστηκε ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι και με τη νίκη του με 92-57, με 35άρα, προκρίθηκε με 2-0 στη σειρά και πέρασε στα ημιτελικά. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Προμηθέα, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται τη Δευτέρα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Σκόραραν και οι 12 παίκτες του Θρύλου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Βεζένκοβ με 15 πόντους (και 11 ριμπάουντ), 13 έβαλε ο Ντόρσεϊ, 10 είχε ο Σλούκας.

Σε αντίθεση με τον πρώτο αγώνα, στον δεύτερο, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα. Με μεγαλύτερη ενέργεια και διάθεση. Προηγήθηκε 0-6 με δύο τρίποντα από Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ, ενώ ο Ουόκαπ με τον ίδιο τρόπο, για 3 από την κορυφή, σκόραρε για το 2-9. Ο Βεζένκοβ, μετά από υπέροχη συνεργασία και ασίστ του Φαλ, έκανε το σκορ 2-12, βάζοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με διψήφια διαφορά. Ο Ντόρσεϊ, μετά από ασίστ του Ουόκαπ, έκανε το 4-17 και ο Φαλ από κοντά το 6-19, με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλλει το ρυθμό του. Ο Σλούκας με 5 διαδοχικούς πόντους, πρώτα με τρίποντο και μετά με λέι απ, και ακολούθως ο Φαλ με ωραία κίνηση και κάρφωμα, έκαναν το 13-26 για τον Θρύλο. Νταμπλ σκορ. Η διαφορά πήγε και στο +16 με το τρίποντο του Λαρεντζάκη από την ασίστ του Σλούκα. Και αυτό το 13-29 ήταν το σκορ στην πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και με μεγάλη όρεξη και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Και η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Ο ΜακΚίσικ σκόραρε για 3, όπως και ο Σλούκας, ενώ μαζί με το καλάθι του Βεζένκοβ και τη βολή του Μάρτιν η διαφορά πήγε στο +20 (15-35). Ο Σλούκας και πάλι για 3 έκανε το 15-38 και ο Ουόκαπ, από ασίστ του Έλληνα γκαρντ, έφερε το σκορ στο 17-43. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ζαν Σαρλ, ο οποίος σκόραρε τους 6 από τους επόμενους 8 πόντους του Ολυμπιακού, και με ωραίες κινήσεις. Ο Σλούκας ήταν εκείνος που πέτυχε τους άλλους δύο (έφτασε τους 10), διαμορφώνοντας το σκορ στο 22-51. Αυτό το +29 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά ως εκείνο το σημείο. Ο Βεζένκοβ αστόχησε στην τελευταία επίθεση και αυτό το σκορ έμεινε ως το ημίχρονο.

Με ένα 0-5 σερί στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά και πάνω από τους 30 πόντους, μετά από καλάθια του Βεζένκοβ, του Ουόκαπ και μία βολή του Φαλ. Ο Γκίελο σκόραρε για 3 για το 25-56 και ο Ντόρσεϊ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 25-59. Μετά από υπέροχη επίθεση και ασίστ του Παπανικολάου, ο Βεζένκοβ αμαρκάριστος κάτω από το καλάθι έκανε το 28-61 και ακολούθησε 4-0 σερί για το Περιστέρι. Ο Πετεγουέι με 2/2 βολές και ο Μωραΐτης στον αιφνιδιασμό έκαναν το 32-61. Ένα σερί που έλαβε άμεσα τέλος. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα δικό του 9-0 σερί με βολές από Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ, ένα τρίποντο του Παπανικολάου από ασίστ Φαλ και ένα κάρφωμα του Φαλ από ασίστ Παπανικολάου. Και κάπως έτσι πήγε η διαφορά στο +38 (32-70)! Ο νεαρός Φύτρος έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού, κάνοντας το 34-70, με τον Ντόρσεϊ να σκοράρει από κοντά για το 34-72. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 36-74, με τις βολές του Γκίελο και το καλάθι από κοντά του Μάρτιν.

Η διαφορά έφτασε και πάνω από τους 40, με τον Πρίντεζη να σκοράρει για 3 και να κάνει το 36-77! Ο Γκίελο σκόραρε με τον ίδιο τρόπο και ο Μάρτιν από κοντά έφερε το σκορ στο 39-79. Ο Πρίντεζης έκανε το 41-81 και το Περιστέρι σκόραρε με Μπράουν και Μωραΐτη για το 45-81, ενώ με δύο διαδοχικά καλάθια του Σταυρακόπουλου έγινε το 50-83, σχεδόν τέσσερα λεπτά για το φινάλε του αγώνα. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάρτιν, η υπέροχη κίνηση και το καλάθι του Πρίντεζη και το τρίποντο του Παπανικολάου έφεραν το σκορ στο 52-90 για τον Ολυμπιακό που στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν λογικό να χαλαρώσει λίγο. Τελικό σκορ 57-92 με το καλάθι του Λούντζη και πρόκριση για τον Ολυμπιακό.