Ολυμπιακός – Άρης 2-1 : Και τώρα ερχόμαστε στην Λεωφόρο να σας δώσουμε αγάπη!!!

Ο Ολυμπιακός κέρδισε με 2-1 τον Άρη με όλα τα γκολ να μπαίνουν στο πρώτο μέρους. Δυο γκολ ο Χασάν για τους νταμπλούχους Ελλάδας ενώ οι «κίτρινοι» ισοφάρισαν (1-1) με αυτογκόλ του Μπα (4’).

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε ένα γεμάτο παιχνίδι ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Άρη, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται δύο φόρες, και τον Άρη να ισοφαρίζει με το αυτογκόλ του Μπα στο 3΄. Ο Ολυμπιακός πριν καλά-καλά ζεσταθούν οι παίκτες πήρε το προβάδισμα. Ο Βρουσάι έβγαλε υπέροχη πάσα στον Κάιπερς και εκείνος έστρωσε στον Χασάν, ο οποίος έγραψε το 1-0.
Τρία λεπτά μετά, ο Μπα μετά το γύρισμα του Μάνου βρήκε άθελά του τη μπάλα με το στήθος και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Η ωραία ανάπτυξη του Ολυμπιακού από αριστερά με τον Χολέμπας να έχει αρκετό χώρο μπροστά του. Ο έμπειρος άσος της ομάδας του Πειραιά, έβγαλε τη σέντρα και ο Χασάν πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, γράφοντας το 2-1. Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός έψαξε το γκολ αλλά ο ρυθμός έπεσε λόγο και ότι ο Ολυμπιακός έχει δύο ακόμα μεγάλα παιχνίδια μπροστά του πρώτα με τον Παναθηναϊκό και μετά για το Europa League. Ο Ολυμπιακός πάντως με αυτό το 2-1 αφήνει ανοιχτή ακόμα την πρόκριση καθώς στην ρεβάνς με ένα γκολ ο Αρης περνάει.