Αλήθειες και ψέματα για τον Κώστα Σλούκα (vids)

Δείτε την εκπομπή

Ο Ολυμπιακός έχει ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν του στη Euroleague, βρίσκεται στο 8-4, έχει το απόλυτο στο ΣΕΦ (7/7), ενώ πέτυχε ένα εμφατικό διπλό… τετράδας στο Μιλάνο κόντρα στην Αρμάνι.

Τα πράγματα κυλούν εξαιρετικά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που σε όλα τα ματς της σεζόν κυνηγάει μέχρι τέλους τη νίκη. Μοναδικό μελανό σημείο μέχρι στιγμής στη χρονιά δεν είναι άλλο από την ήττα από τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ και κυρίως τον τρόπο που ήρθε αυτή, μετά από έναν καταιγισμό τριπόντων του τριφυλλιού στην τέταρτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε την πολύ κακή περιφερειακή άμυνα του στο συγκεκριμένο ματς, το «μπλοκάρισμα» του Μπαρτζώκα αλλά και την κάκιστη βραδιά του Κώστα Σλούκα που δεν μπόρεσε να πάρει σωστές αποφάσεις στην επίθεση και να σκοράρει στα σουτ που δοκίμασε. Η εμφάνιση του Έλληνα γκαρντ στο ματς με τους πράσινους έφερε προβληματισμό στον κόσμο, από την άποψη ότι ήρθε στο λιμάνι για να ηγηθεί στα μεγάλα ματς. Μέχρι στιγμής φέτος ο Σλούκας φαίνεται να μην έχει πιάσει τα στάνταρ που είχε την περσινή σεζόν, όπου έπαιζε, σκόραρε και πάσαρε ασταμάτητα.

Ωστόσο, οι αριθμοί του Έλληνα γκαρντ στη Euroleague φαίνεται πως δεν λένε την αλήθεια σχετικά με τη φαινομενικά μέτρια σεζόν που διανύει. Για την ακρίβεια και φέτος ο Σλούκας είναι στα ίδια στάνταρ με πέρσι, ενώ φέτος δεν ξεκινάει βασικός μέχρι στιγμής, αλλά έρχεται από τον πάγκο, χάνοντας και περίπου 5,5 λεπτά χρόνο συμμετοχής συγκριτικά με την περσινή σεζόν.

Ο 31χρονος γκαρντ των Πειραιωτών είναι και φέτος με διψήφιο αριθμό πόντων (έχει 10,6 πόντους ανά ματς), όπως και πέρσι (11 πόντους μέσο όρο) και είναι τρίτος σκόρερ πίσω από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ. Το γεγονός όμως ότι αγωνίζεται λιγότερο και από τους δυο αλλά και συνολικά σε σχέση με πέρσι δείχνει ότι τα νούμερα του είναι τουλάχιστον αξιοπρόσεκτα.

Φέτος λοιπόν στα 22 λεπτά που είναι στο παρκέ έχει 10,6 πόντους, με το εντυπωσιακό 49,1% στα δίποντα, 37% τρίποντα και 84,6% βολές. Οι αριθμοί του λοιπόν κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα με πέρσι όπου είχε 41,4% στα δίποντα, 40,4% στα τρίποντα και 92,2% στις βολές, ενώ φέτος παίρνει λιγότερες προσπάθειες λόγω του ότι παίζει και λιγότερο.