Ένα βήμα πριν τον τελικό οι ΘΡΥΛΙΚΕΣ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ!!!

«Φέρτε μας το ευρωπαϊκό» φώναζε ολόκληρο το κλειστό του Ρέντη, βλέποντας τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να… καθαρίζουν την Γενισέι.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία του τμήματος, επικράτησε της ρωσικής ομάδας με 3-1, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Challenge Cup και έβαλε υποθήκη πρόκρισης στον τελικό της διοργάνωσης, ενόψει της ρεβάνς της Κυριακής, επί ρωσικού εδάφους. Καταπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε η… δαιμονισμένη Μαλασάι,  συγκινητική η Χριστοδούλου, που έπαιζε με τραυματισμό στο πόδι από το τρίτο σετ, σταθερές αξίες, τόσο η Γιώτα που «γύρισε» το ψυχοφθόρο τέταρτο σετ, όσο και η Χϊπε που… τελείωσε το παιχνίδι.

Το ξεκίνημα των κοριτσιών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό, με τον Ολυμπιακό, χάρη στο δυνατό του μπλοκ, να ξεκινά με 5-0 (!), φτάνοντας πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-4).  Συνεχόμενα λάθη από πλευράς φιλοξενούμενων έφεραν τις «ερυθρόλευκες» στο 12-4, για να έρθουν τρεις συνεχόμενοι (!) άσοι της Χίπε, να φτάσουν τον Ολυμπιακό στο +11 (15-4). Κάπου εκεί η ομάδα του Πειραιά… χαλάρωσε, επιτρέποντας στις Ρωσίδες να «τρέξουν» ένα σερί 0-5 για το 15-9, μέχρι να έρθει το διπλό μπλοκ των Λαμπρούση και Χριστοδούλου στην Κουζνέτσοβα για το 16-9 και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Παρά την αντεπίθεση της Γενισέι, όμως, η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο σετ, φτάνοντας στην κατάκτηση του με 25-14.

Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, οι Ρωσίδες μπήκαν… υποψιασμένες στο 2ο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 2-4 και 4-7. Κάπου εκεί πήρε μπροστά το «ερυθρόλευκο» μπλοκ, με την Ολυμπιακό να ισοφαρίζει σε 7-7, την Γενισέι, όμως, να φτάνει στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 7-8. Το παιχνίδι, όμως, δεν είχε καμία σχέση με το ξεκίνημα του, καθώς η Γενισέι κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά της τους 5 πόντους (8-13), την οποία, μάλιστα, κατάφερε να αυξήσει στους 6 πόντους (10-16),το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Το σετ έμοιαζε δίχως γυρισμό για τον Ολυμπιακό (11-19). Και πράγματι, παρά την προσπάθεια των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, η ρωσική ομάδα δεν μπορούσε να το χάσει, με το 18-25 να φέρνει το παιχνίδι στο 1-1.

Ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, με τις ρωσίδες να προηγούνται με 1-3 και 3-6. Κάπου εκεί οι φωνές του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έπιασαν τόπο, με τις «ερυθρόλευκες» να τρέχουν» ένα σερί 4-0 για το 7-6, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει με προβάδισμα ενός πόντου (8-7), στο δεύτερο κομμάτι του σετ. Με αιχμή του δόρατος την Μαλασάι, ο Ολυμπιακός κράτησε το υπέρ του προβάδισμα, φτάνοντας στο 16-14. Πλέον οι «ερυθρόλευκες» θύμιζαν το… τρένο του πρώτου σετ. Μαλασάι και Χίπε… πυροβολούσαν, με την πρώτη να κτυπά και από το μπλοκ, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 23-16 και να κατακτά το σετ με 25-17, εξασφαλίζοντας το ελάχιστο δυνατό, τον ένα πόντο, ενόψει της ρεβάνς της Ρωσίας.

Πόντο – πόντο πήγαιναν οι δυο ομάδες και στο ξεκίνημα του τρίτου σετ (3-3), με την Γενισέι, όμως, με ένα μίνι ξέσπασμα, να φτάνει πρώτη στο τεχνικό τάιμ άουτ με 5-8. Ο Ολυμπιακός, όμως, επέστρεψε, με μία ασταμάτητη Μαλασάι, να φτάνει στο 9-9 και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 11-10 και 13-11 μετά από άσο της Μαλασάι, με την ομάδα του Πειραιά να μπαίνει με προβάδισμα τριών πόντων (16-13), στο κρίσιμο τρίτο κομμάτι του σετ.  Ένα 0-3 από πλευράς ρωσικής ομάδας, για το 16-16, ανάγκασε τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το σερί της Γενισέι συνεχίστηκε, με την φιλοξενούμενη ομάδα να φτάνει στο 16-18, μέχρι να έρθει το λάθος της Ευθιμοβα για το 17-18. Νέο λάθος της Κουζνέτσοβα έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (18-18), όμως ένα νέο 0-2 για την Γενισέι, έφερε το 18-20 και το δεύτερο τάιμ άουτ του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Ένας άσος της Μπερετιάτκο έφερε το 18-21, όμως το λάθος της Χάρελικ έκανε το 19-21. Ένας άσος της Χριστοδούλου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (21-22), και ένα μπλοκ άουτ που πήρε η Μαλασάι, έφερε την ισοφάριση (22-22). Νέα εκπληκτική άμυνα από τις «ερυθρόλευκες», με την Μαλασάι να καρφώνει στην πίσω ζώνη για το 23-22, με τον Ολυμπιακό να «τρέχει» ένα 4-0. Δύο συνεχόμενα μπλοκ πάνω στην Χίπε έφεραν το 23-24, με την Γερμανίδα, όμως, να κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 24-24.Η Φρόλοβα κέρδισε με μαεστρία το μπλοκ άουτ για το 24-25, με την Γιώτα σε πρώτο χρόνο να φέρνει και πάλι το ματς τα ίσα (25-25). Η ίδια ήταν αυτή που με άσο έκανε το 26-25, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε ματς μπολ και την Χίπε, με τρομερό μπλοκ, να στέλνει την μπάλα στο τάραφλεξ της Γενισέι και την ομάδα του Πειραιά να φτάνει στην «καθαρή» νίκη με 3-1, ενόψει της ρεβάνς της Ρωσίας

Τα σετ: 25-14, 18-25, 25-17, 27-25