ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ 77-68

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε δυσκολίες απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου τον οποίο νίκησε 77-68.

BASKET LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÊÏËÏÓÓÏÓ ÑÏÄÏÕ / OLYMPIAKOS - KOLOSOS RODOU

Το παιχνίδι δεν άρχισε καλά για την ομάδα μας και έτσι ο Κολοσσός Ρόδου κατάφερε να προηγηθεί με 10-16. Σπανούλης και Ντάνστον, όμως, ανέλαβαν δράση και με σερί 8-0 οι Back2Back Πρωταθλητές Ευρώπης κατάφεραν να προηγηθούν με 18-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου με τον Βασίλη Σπανούλη να έχει πετύχει τους 10 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά, έπειτα από τρία λεπτά, έφτασε στο +8 (26-1

8) για πρώτη φορά για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα.  Οι «ερυθρόλευκοι» έσφιξαν την άμυνα τους στη δεύτερη περίοδο, Χριστοδούλου και Καββαδάς πήραν χρόνο συμμετοχής, ο Σπανούλης συνέχισε τα μαγικά του και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 37-28 για να τελειώσει το ημίχρονο με 39-30 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν σε καλή μέρα επιθετικά, Κόλινς και Μουν έδωσαν βοήθειες στον Έλληνα φόργουορντ και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο +14 (50-36) στο 25’ και λίγο αργότερα με τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου διαμορφώθηκε το 53-38 με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 60-45.

Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους  στο μεγαλύτερο μέρος του δεκαλέπτου και έφτασαν τελικά στη νίκη με 77-68.

Τα δεκάλεπτα: 18-16,  39-30, 60-45, 77-68.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας):  Μουν 11 (1), Ντάνστον 5, Σπανούλης 13 (3), Περπέρογλου 11 (1), Παπαπέτρου 12 (3), Σλούκας 2, Κόλινς 4,  Σίμονς 7, Χριστοδούλου 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 4, Κατσίβελης.
Kολοσσός Ρόδου (Πρίφτης):  Παπαντωνίου 10, Τσαρ 7 (1), Γεωργαλής, Κόμματος 7 (1), Σμιθ 15, Στεφανίδης 4, Σίμπσον 8, Τσάμης 4, Όσμπι 6, Νάτζφεϊ 7 (1).