Tο πάλεψε, όμως έχασε!!! ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1 σετ

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη στην Πυλαία και είπε… αντίο στον τίτλο χάνοντας με 3-1 το ματς και με 3-1 τη σειρά των ημιτελικών.

12994570_10154027172580185_4443487045210673049_n

O ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε τη ανατροπή και κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη με όπλο τους το μπλοκ – άμυνα και ένα εκπληκτικό για τρία σετ Σεπέδα επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί των ερυθρόλευκων και σφράγισαν την παρουσία τους στα τελικά της Volleyleague.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αγχωμένος στο παιχνίδι και στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του φτάνοντας στη νίκη. Ο Σεπέδα ήταν και πάλι συγκλονιστικός τελειώνοντας το ματς με 23 πόντους από επίθεση, 2 άσου και 4 μπλοκ, ενώ Λι και Σμαραγδής βοήθησαν σημαντικά με τα μπλοκ τους και τους πρώτους χρόνους τους. Το εντυπωσιακό για τους παίκτες του Καλμαζίδη είναι ότι στο σετ που είχαν τη χειρότερη απόδοση στην υποδοχή (29% υποδοχή, 6% άριστες) ήταν εκείνο που πήραν και πιο εύκολα έχοντας όμως εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του πάλεψε το ματς όσο περισσότερο μπορούσε, πήρε το πρώτο σετ, αλλά σημαντικοί του παίκτες, όπως ο Έγκλεσκαλνς βρέθηκαν σε εξαιρετικά μέτρια ημέρα. Αυτή τη φορά ο Πιάτσα επέλεξε να αφήσει τον Κοκκινάκη στον πάγκο με τον Όγκουρτσακ και τον Τσουκ να παίρνουν το βάρος σε υποδοχή και επίθεση. Όσο η υποδοχή δούλευα και ο Φιλίποφ μπορούσε να παίξει πρώτο χρόνο με τους Σπίνου και Σουλτανόπουλο όλα ήταν καλά για τον Ολυμπιακό, όταν όμως δεν συνέβαινε αυτό το μπλοκ του ΠΑΟΚ ήταν εκείνο που έκανε τη διαφορά.

Ο δικέφαλος του Βορρά περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον τελικό ο οποίος θα προκύψει στο ανάμεσα στο ζευγάρι του Φοίνικα Σύρου με την Κηφισιά. Όποια από τις δύο ομάδες και να προκριθεί θα ο ΠΑΟΚ θα πρέπει και πάλι να σπάσει την έδρα του αντιπάλου του αφού θα έχει μειονέκτημα έδρας.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1

Τα σετ: 22-25, 25-23, 25-22, 25-18