Με… φόρα απ’ το Κύπελλο ο Ολυμπιακός

Με «καθαρή» νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για τα πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών ο Ολυμπιακός επικρατώντας 3-0 των μαχητικών Βριλησσίων στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά.

184510

Με… φόρα απ’ την κατάκτηση του Κυπέλλου ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ των Βριλησσίων στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν άνετα κόντρα στα μαχητικά Βριλήσσια, με εξαίρεση το τρίτο σετ, κατά το οποίο οι φιλοξενούμενες πίεσαν για την ανατροπή.

Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη πήρε το πρώτο σετ χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση (25-16), ενώ στο δεύτερο τα Βριλήσσια με ξεσπάσματα έμειναν κοντά στο σκορ, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να κάνει το 25-22.

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η ομάδα της Πόλας Κίτσου ήταν αυτή που διατήρησε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του σετ, όμως οι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 20-20 και με μεγαλύτερη ψυχραιμία στους κρίσιμους πόντους έκαναν το 3-0 σετ με 36-34.

Έτσι ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στη σειρά των ημιτελικών και χρειάζονται μια νίκη ακόμα για να πανηγυρίσουν την πρόκρισή τους στο μεγάλο τελικό.

Τα σετ: 25-16, 25-22, 36-34
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 18 (13/18 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κωνσταντίνου 4 (2/11 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. – 65% άριστες), Κις 12 (11/35 επ., 1 άσο), Μονζόνι 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 άσο), Τένεβα 15 (15/30 επ., 76% υπ. – 53% άριστες), Κονόμι – λ (78% υπ. – 50% άριστες) / Κοσμά 5 (4/5 επ., 1 άσο), Τέζα, Λαμπρούση

Βριλήσσια (Σαμαράς – Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Ριμπέιρο 7 (6/22 επ., 1 άσο, 75% υπ. – 62% άριστες), Τουριάφ 19 (15/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/7 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Οικονομίδου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 17 (17/42 επ., 55% υπ. – 52% άριστες), Κοκκίου –λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καραγκούνη, Γιοβάνη, Μαβιλίδη.

*Ο δεύτερος αγώνας των δύο ομάδων θα διεξαχθεί το Σάββατο 5 Απριλίου (16.30) στο κλειστό των Βριλησσίων, ενώ αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι (η πρόκριση κρίνεται στις δύο νίκες) τότε η σειρά θα επιστρέψει την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Ρέντη.