Χάλκμπανκ Άγκυρας – Ολυμπιακός 2-3

Το ντεμπούτο του Κλαρκ έφερε τον Ολυμπιακό με πλήρη σύνθεση και μεγάλη νίκη 3-2 επί της πλούσιας πρωταθλήτριας Τουρκίας, Χάλκμπανκ Άγκυρας.

volley

Την πρώτη του νίκη στο διεθνές τουρνουά “Paidar Demir” πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (28/9) ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά κέρδισε με 3-2 σετ τη φιναλίστ του περσινού Champions League, τουρκική Χάλκμπανκ, δείχνοντας πολύ καλά στοιχεία στο παιχνίδι της. Με κορυφαίους τους Κοκκινάκη, Κλαρκ (ανεπίσημο ντεμπούτο) και Ντιάτσκοφ ο Ολυμπιακός “δούλεψε” πολύ καλά στο μπλοκ, αλλά και στην επίθεση και πήρε μία σημαντική, έστω και φιλική, νίκη.

Οι ερυθρόλευκοι έχασαν με 25-21 το 1ο σετ, αλλά η αντεπίθεσή τους μόλις είχε ξεκινήσει. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το 2ο σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-10 και 9-12 με τον Κλαρκ, η παρουσία του οποίου ανέβασε πολύ την απόδοση της ομάδας, και με άσο του Ντιάτσκοφ το σκορ έγινε 11-15. Ο Ουκρανός συνέχισε το ρεσιτάλ του γράφοντας το 16-21 και ο Κλαρκ το 17-23. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Σοκόλοφ, ο οποίος με τέσσερις σερί πόντους (2 άσους) μείωσε σε 21-23. Ο Κλαρκ “έγραψε” το 22-24, ένα άουτ όμως του Αμερικανού επέτρεψε στους Τούρκους να μειώσουν σε 23-24, αλλά ο Ολυμπιακός “καθάρισε” το σετ με 23-25 και ισοφάρισε σε 101.

Η απόδοση της ομάδας του Πειραιά ανέβηκε κατακόρυφα στο 3ο σετ. Οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και για πρώτη φορά με τον Μενέλαο Κοκκινάκη, ο οποίος ήταν σε ιδιαίτερα καλή ημέρα, πήραν διαφορά 3 πόντων (9-12). Ο Αντρέι Ντιάτσκοφ πήρε τη σκυτάλη και έκανε το 11-15 και με δύο σερί πόντους του το 12-16 και 12-17. Πάλι ο Ουκρανός επανέφερε τον Ολυμπιακό στο +5 (15-19) και με μπλοκ του ανέβασε τη διαφορά στο +6 (17-13). Οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, ο Ολυμπιακός κέρδισε με 19-25 το σετ, και προηγήθηκε με 2-1 σετ.

Η Χάλκμπαντ “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο. Ξεκίνησε πολύ δυνατά στο 4ο σετ (6-2, 16-9), αλλά ο Ολυμπιακός κυρίως με τον Κοκκινάκη μείωνε τη διαφορά. Στο 22-16 ο Καζάζης έκανε συντήρηση δυνάμεων αποσύροντας αρκετούς βασικούς και η ομάδα έχασε το σετ με 25-19.

Στο τάι-μπρέικ οι Τούρκοι ξεκίνησαν με 2 άουτ (0-2) και ο Γιούρισιτς “κάρφωσε” την μπάλα για το 1-3. Ο Γιάννης Τακουρίδης αύξησε τη διαφορά από το +2 στο +4 (4-7, 4-8 εκπληκτικό μπλοκ), και ο Ντιάτσκοφ “έγραψε” το 4-9. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης διαμόρφωσε το 6-10 και έκανε επίλογο στο ματς με τον τελευταίο πόντο (10-15).

Ο Ολυμπιακός θα παίξει τη Δευτέρα (29/9, 16:00) τον 3ο και τελευταίο αγώνα της στο διεθνές τουρνουά της Κωνσταντινούπολης απέναντι στην ΙΒΒ.

Τα σετ (με πρώτη τη Χάλκμπανκ): 25-21, 23-25, 19-25, 25-19, 10-15.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Λ. Μπερνάρντι): Έσκο 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Σοκόλοφ 21 (2 άσοι, 17/37 επ., 2 μπλοκ), Χουαντορένα 20 (1 άσος, 18/35 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άρ.), Καν 1 (1/8 επ., 59% υπ. – 35% άρ.), Μπατούρ 8 (4/12 επ., 4 μπλοκ), Τεκέλι 8 (1 άσος, 6/7 επ., 1 μπλοκ), Σαχίν (λ. 58% υπ. – 42% άρ.) / Κιγιάκ 1 (1 άσος), Γκιουνές, Σουμπάσι 7 (1 άσος, 5/12 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άρ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Καζάζης): Προύσαλης 4π. (3/6 επ., 1 μπλοκ), Κλαρκ 17 (1 άσος, 16/34 επ.), Ντιάτσκοφ 16 (5 άσοι, 11/30 επ., 52% υπ. – 37% άρ.), Κοκκινάκης 18 (3 άσοι, 12/29 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άρ.), Γιούρισιτς 11 (11/20 επ.). Τακουρίδης 7 (1 άσος, 3/7 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ. 62% υπ. – 50% άρ.) / Μαρούλης, Σωτηρίου, Πελεκούδας.

πηγή: RedPlanet.gr