Ολυμπιακός – Ξάνθη 2-0

Στο πρώτο δυσκολεύτηκε, στο δεύτερο καθάρισε πριν πει… Ολυμπιακός! Με δύο γρήγορα γκολ των Τσόρι (μια μέρα μετά την ανανέωση) και Αφελάι, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν 2-0 την Ξάνθη και είναι ξανά πρώτοι.

212708

Η κορυφή ανήκει μόνο στον Ολυμπιακό και πλέον απολαμβάνει και πάλι τη μοναξιά της… Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 2-0 την Ξάνθη στο Καραϊσκάκη, με το τελικό σκορ να είναι μικρό βάσει των ευκαιριών που είχαν στο δεύτερο μέρος και της κατοχής της μπάλας (70%-30%). Ο Θρύλος είναι και πάλι στο +3 από τον ΠΑΟ, με ματς λιγότερο και προχωρά ακάθεκτος για το 42ο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καλή. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Κυριακίδη. Τι κι αν το ποσοστό τους έφτασε το 67% στο πρώτο 45λεπτο. Αυτό δεν συνδυάστηκε με κάτι ουσιαστικό, δηλαδή με «καθαρές» ευκαιρίες, αφού μόλις ένα από τα τρία σουτ που επιχείρησαν πήγε στο τέρμα.

Από την άλλη, η Ξάνθη με διπλή ζώνη άμυνα και με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς, καθώς τόσο ο Σολτάνι όσο και ο Καπετάνος έπαιζαν πίσω από τη σέντρα, δεν επέτρεψε στους παίκτες του Περέιρα να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να απειλήσουν την εστία της Skoda που κατάφερε να βγάλει χωρίς… πίεση το πρώτο ημίχρονο και να πάει στα αποδυτήρια ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0).

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Διότι ο Ολυμπιακός είχε εκείνα τα στοιχεία που έλλειψαν στο πρώτο μέρος. Είχε κίνηση, ταχύτητα και έκανε φάσεις. Οι δύο τους ακραίοι, Ντοσεβί και Αφελάι, έκαναν αυτό που έπρεπε, η άμυνα της Ξάνθης δεν άντεξε και ο Θρύλος σημείωσε δύο γκολ, ενώ θα μπορούσε να είχε σημειώσει κι άλλα.

Το πρώτο στο 57′ με τον Ντομίνγκες που αξιοποίησε την παράλληλη σέντρα του Ντοσεβί και το δεύτερο με τον Αφελάι που πίεσε τον Καρυπίδη και μια φαινόμενη “χαμένη” μπάλα, την έκλεψε, προχώρησε και πλάσαρε εύστοχα τον Κυριακίδη, διαμορφώνοντας το 2-0.

Ενδιάμεσα, στο 67′, ο Ρομπέρτο απέδειξε για μια ακόμα φορά γιατί είναι ο «φύλακας… άγγελος» του Ολυμπιακού, πραγματοποιώντας μια πολύ σπουδαία επέμβαση σε σουτ του αμαρκάριστου Καπετάνου από το ύψος της μικρής περιοχής, διατηρώντας το 1-0 υπέρ του Θρύλου σε εκείνο το σημείο. Μια ακόμα νίκη που θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη σε έκταση για τους «ερυθρολεύκους» εάν είχαν τελειώσει καλύτερα τις ευκαιρίες που δημιούργησαν στο ματς, ειδικά στο τελευταίο ημίωρό του.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγιεβιτς (83′ Εντινγκά), Κασάμι, Ντοσεβί (75′ Φορτούνης), Αφελάι, Ντομίνγκες, Χάρα (75′ Μπενίτες).

Ξάνθη: Κυριακίδης, Μπέρτος (53′ Μπαξεβανίδης), Παπάζογλου, Καρυπίδης, Γκομσί, Ομπόντο, Παπαστεριανός (60′ Βασιλακάκης), Λουσέρο, Κλέιτον, Σολτάνι, Καπετάνος (73′ Ράνος).