Ελλάδα-Σλοβακία 1-0 (Video)

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα και με ένα γκολ-δώρο από την Σλοβακία η Ελλάδα νίκησε με 1-0 στο προτελευταίο ματς των προκριματικών του Μουντιάλ της Βραζιλίας. Απευθείας κόκκινη κάρτα στον Σκρτελ μετά το τέλος του αγώνα για χτύπημα στον Παπασταθόπουλο.

εθνική_Ελλάδος

Μια στροφή πριν την ολοκλήρωση των προκριματικών του Μουντιάλ του 2014 και η Εθνικής μας ομάδας έστω και με ένα γκολ-δώρο έκανε το χρέος της και επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”.

Το αντιπροσωπευτικό ματς συγκρότημα δεν εντυπωσίασε ιδιαίτερα με την απόδοσή του, ωστόσο με τους τρεις βαθμούς που πήρε από το αυτογκόλ του Σκρτελ στο 44′ παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Βοσνία με 22 βαθμούς.

Η Εθνική μας που εκτός συγκλονιστικού απροόπτου θα αγωνιστεί στα μπαράζ για την πρόκριση, θα δώσει τον τελευταίο της αγώνα στον όμιλο την προσεχή Τρίτη (15/11, 20.00) πάλι στο Φαληρικό γήπεδο με αντίπαλο το Λιχτενστάιν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε ορεξάτη είχε ευκαιρίες για γκολ μέχρι το 30′ και θα μπορούσε να πετύχει ένα τέρμα απέναντι από τους Σλοβάκους που τα περίμεναν όλα από Στοχ και Βάις.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, χωρίς να κινδυνέψει ιδιαίτερα η Εθνική και στο τέλος δέχθηκε με ευχαρίστηση και το αυτογκολ του Σκρτελ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν και το καλύτερο, με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να απειλήσουν κυρίως με μακρινά σουτ και όχι με οργανωμένες επιθέσεις.

Πάντως η άμυνα της Εθνικής δεν ανησύχησε ιδιαίτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και το κέρδος ήταν μόνο οι τρεις βαθμοί της νίκης.

Ο Φερνάντο Σάντος κατέληξε τελικά όσον αφορά τα πλάνα του στο 4-2-3-1 με τον Παπασταθόπουλο αντί του Σιόβα στο κέντρο της άμυνας και ενισχύοντας την επιθετική γραμμή με τον Σαμαρά πίσω από τον Μήτρογλου.

Έτσι κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Καρνέζης και στην άμυνα οι Χολέμπας (αριστερά), Τοροσίδης (δεξιά), Παπασταθόπουλος-Μανωλάς (αμυντικό δίδυμο).

Στην μεσαία γραμμή τα δύο αμυντικά χαφ ήταν οι Τζιόλης-Μανιάτης, πιο μπροστά οι Σαλπιγγίδης (δεξιά), Χριστοδουλόπουλος (αριστερά), Σαμαράς (κέντρο) και στην κορυφή ο Μήτρογλου.

Ταυτότητα του αγώνα

Γήπεδο: “Γεώργιος Καραϊσκάκης”

Καιρός: Καλός

Διαιτητής: Ντενίζ Αιτικίν (Γερμανία)

Βοηθοί: Γκουίντο Κλέβε (Γερμανία), Μάρκους Χάκερ (Γερμανία)

Ελλάδα (Σάντος): Καρνέζης, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Μανιάτης, Χριστοδουλόπουλος (57′ Νίνης), Σαλπιγγίδης (76′ Καραγκούνης), Σαμαράς, Μήτρογλου (88′ Φετφατζίδης).

Σλοβακία (Κόζακ): Μούχα, Πέκαρικ, Ντούριτσα, Σκρτελ, Χούμποτσαν, Πετσόβσκι (64′ Γκουεντέ), Κούτσκα, Σέστακ (63′ Γιακούμπκο), Βάις, Στόχ, Νεμετς (76′ Ντούρις).

Γκολ: Σκρτελ (44′, αυτογκόλ)

Κίτρινες κάρτες: Χολέμπας (22’, Ελλάδα), Μανιάτης (93′, Ελλάδα)-Πέκαρικ (20′, Σλοβακία), Βάις (21′, Σλοβακία), Στοχ (33′, Σλοβακία), Γιακούμπκο (64′, Σλοβακία), Χούμποτσαν (70΄Σλοβακία)

Κόκκινη κάρτα: Σκρτελ (Μετά το τέλος του αγώνα, Σλοβακία)

Ανασκόπηση αγώνα

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο και είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία στο 6 λεπτό.

Ο Τοροσίδης εκτέλεσε φάουλ, με τον Μανωλά να πιάνει την καρφωτή κεφαλιά, με τον Μούχα να διώχνει με υπερένταση και τον Πετσόβσκι να πετάει την μπάλα κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (10′), η Ελλάδα απείλησε και πάλι, όταν ο Τζιόλης έκανε το δυνατό σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ,

Στο 28′ ο Σαλπιγγίδης μετά από πάσα του Σαμαρά βγήκε στην αντεπίθεση, έκανε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής με τον Μούχα να αποκρούει την μπάλα και τον Σκρτελ να την διώχνει σε πλάγιο άουτ.

Και ενώ όλα έδειχναν πως το πρώτο ημίχρονο θα ολοκληρωνόταν χωρίς τέρματα, οι Σλοβάκοι έκαναν ένα αναπάντεχο δώρο στην Ελλάδα.

Στο 44′ λοιπόν ο αρχηγός της Σλοβακίας Σκρτελ είχε την μπάλα στην κατοχή του στην άμυνα την γύρισε στον τερματοφύλακά του τον Μούχα ο οποίος δεν υπολόγισε σωστά με αποτέλεσμα αυτή να περάσει κάτω από το πόδι του και να καταλήξει στο βάθος της εστίας κάνοντας το 1-0 για την Ελλάδα.

Έπεσε ο ρυθμός στο δεύτερο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και η Εθνική απειλούσε τους Σλοβάκους κυρίως με μακρινά σουτ.

Στο 48′,  ο Χριστοδουλόπουλος έκανε ένα σουτ με τον Σκρτελ να απομακρύνει την μπάλα, ενώ στο 56′ ο Μήτρογλου από καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Πέκαρικ να την απομακρύνει πριν αυτή περάσει την γραμμή του τέρματος.

Στο 67′ και στο 71′ η Ελλάδα είχε δύο καλά σουτ με Σαμαρά και Σαλπιγγίδη με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Από το 75ο λεπτό και μετά ο ρυθμός έπεσε ακόμη περισσότερο, καθώς και η Σλοβακία από την πλευρά της δεν μπορούσε να απειλήσει την ελληνική άμυνα.

Έτσι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε την Ελλάδα να επικρατεί με 1-0 έστω και με αυτογκόλ και να παραμένει μαζί με την Βοσνία στην πρώτη θέση του ομίλου.

Ο MVP της αναμέτρησης

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος μπορεί να είχε μόνο δύο προπονήσεις όλη την εβδομάδα, ωστόσο ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν στον αγώνα με την Σλοβακία.

Η απογοήτευση

Το μελανό σημείο του αγώνα ήταν μια αψιμαχία του Σκρτελ με τον Παπασταθόπουλο μετά την λήξη του αγώνα με τον παίκτη της Σλοβακίας να δέχεται την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Έλληνα αμυντικό.

Πηγή: sport24.gr