ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 0-3 !!!! ΤΡΕΝΟ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ!

O Ολυμπιακός πέρασε από τα Γιάννενα με 0-3 με τον Πόντενσε να βάζει και τα 2 γκολ για τους ερυθρόλευκούς. Και έτσι Ο Ολυμπιακός να περνάει από μία δύσκολη έδρα.

Δείτε την εκπομπή

Γράφει ο Κωνσταντίνος Καλογερόπουλος

Ο Ολυμπιακός στην δεύτερη του έξοδο εκτός Καραϊσκάκη νίκησε με 0-3 τα Γιάννενα. Ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με 18 λεπτά καθυστέρηση για ένα πανό που είχαν αναρτήσει οι οπαδοί του ΠΑΣ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο παιχνίδι και στο 11΄ Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Ροντινέι σπάει για τον Μπιέλ που υπό την ασφυκτική πίεση του Λιάσου κάνει το σουτ που κοντράρει και περνά κόρνερ.
Στο 15′ Ο Καμαρά σκάβει υπέροχα την μπάλα, ο Μπιέλ με προβολή προσπαθεί να εκτελέσει αλλά το τελείωμά του περνά πάνω από την εστία.
Στο 17′ Παράλληλα ο Ορτέγκα στον Ποντένσε, ο οποίος στα όρια της περιοχής εκτελεί με το αριστερό, με την μπάλα να βρίσκει στον Παντελάκη, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κλέιμαν.
Το 0-2 ήρθε στο 23′ Εκτελείται με πάσα το κόρνερ, ο Φορτούνης στον Μπιέλ, αυτός στον Πονένσε που δοκιμάζει και πάλι με το αριστερό, πιάνοντας φοβερό σουτ για το 2-0. Τρομερό φάλτσο πήρε η μπάλα, ο Κλέιμαν δεν μπορεί να το βγάλει!
Τελευταία φορά που ο Ποντένσε βρήκε δύο φορές δίχτυα στο ίδιο ματς στο ελληνικό πρωτάθλημα ήταν το 2019 με αντίπαλο τον Άρη.
Στο 25′ Μεγάλη φάση για τον ΠΑΣ να κάνει 1-2! Γρήγορα στην κόντρα οι Ηπειρώτες, ο Ροσέρο μπουκάρει στην περιοχή και γυρίζει παράλληλα, ο Παμλίδης προσπαθεί να βάλει πλάτη τον Ντόη και να εκτελέσει σχεδόν από τη μικρή περιοχή αλλά δεν το καταφέρνει.

Ημίχρονο στους Ζωσιμάδες βρήκε τον Ολυμπιακό καθόλα ανώτερος να προηγείτο με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στα δύο τέρματα του Ποντένσε (17′, 23′). 3-13 οι τελικές υπέρ των Πειραιωτών στο πρώτο 45λεπτο. Οι 6 στην εστία μάλιστα για τους φιλοξενούμενους!

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός, αλλά ο Ολυμπιακός πολλές φορές ανεβοκατεβάζει το τέμπο.
Στο 58′ Ο Ελ Κααμπί κάνει την κεφαλιά, στο κέντρο της εστίας η μπάλα με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει!
Ευκαιρία να κάνει το 0-3 ο Ολυμπιακός στο 69′ . Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ντόη πήρε την κεφαλιά αλλά ο Τσαούσης έδιωξε πάνω στη γραμμή!
Στο 76′ Ο Ροντινέι με το αριστερό δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κλέιμαν, ο οποίος πρόλαβε και έδιωξε
Το 0-3 ήρθε από ωραίο κατέβασμα της μπάλας από τον Ροντινέι και με το αριστερό ο Βραζιλιάνος γράφει το 3-0 για τους Πειραιώτες!
Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα του ΠΑΣ Γιάννινα με 3-0 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος και συνεχίζει μόνος πρώτος!