Η Νίκη επί του Άρη όπου έγινε το 1-0! (Video)

Η Νίκη επί του Άρη (Video)

Δείτε την εκπομπή μας

Με «όπλο» την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (11-4), αλλά και το ομαδικό τους παιχνίδι (11-3 οι ασίστ), οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλλαν από το ξεκίνημα τον ρυθμό τους και «έκλεισαν» την πρώτη περίοδο στο +16 (28-12). Ο Άρης προσπάθησε επιστρέψει στο ματς, «χτυπώντας» από την περιφέρεια (28-20), όμως με «μαέστρο» τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος «τροφοδότησε» τον κυρίαρχο στην ρακέτα, Ταρίκ Μπλακ, ο Ολυμπιακός ανέκτησε τον απόλυτο έλεγχο (45-27, στο 17’) και «έκλεισε» το πρώτο 20λεπτο στο +17 (53-36).

Βασιζόμενοι στην ευστοχία τους από τα 6,75μ., οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους εννιά πόντους (53-45), στο 22ο λεπτό. Ωστόσο, με καλή άμυνα και τον Σάσα Βεζένκοβ να είναι ασταμάτητος επιθετικά, οι Πειραιώτες «εκτόξευσαν» τη διαφορά στους 21 πόντους (66-45, στο 25’). Στην συνέχεια, πάντως, όχι μόνο δεν χαλάρωσαν, αλλά διατηρώντας ένα καλό τέμπο, φρόντισαν να την διευρύνουν.

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 53-36, 73-54, 97-73