Ολυμπιακός – Απόλλωνας Πάτρας 83-62

Ο Ολυμπιακός, δυσκολεύτηκε περισσότερο απ’ότι φανερώνει το τελικό 83-62 να υποτάξει τον Απόλλωνα Πάτρας.Η διαφορά δυναμικότητας ωστόσο των δύο ομάδων και το “βάθος” στους πάγκους, επέτρεψε στην ομάδα μας να φτάσει σε ακόμα μία νίκη, την πρώτη για το 2016.

1919233_1692720174296985_5922249180585574616_n

Αυτή, είναι η ενδέκατη νίκη του Θρύλου σε 12 αγωνιστικές, δείχνοντας πως βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο, ύστερα και από τη νίκη στην πρεμιέρα του Top16 της Ευρωλίγκας κόντρα στην Μπαρτσελόνα.

Ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων» έβγαλε κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από τους παίκτες του, ειδικότερα από εκείνους που βρίσκονται πολύ λίγο καιρό στην ομάδα.

Σημαντικό στοιχείο, η πολύ καλή εμφάνιση του Τζόνσον-Όντομ στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα, πετυχαίνοντας σε περίπου 16 λεπτά που αγωνίστηκε 9 πόντους. Όπως είναι φυσικό, ο κόσμος τον καλωσόρισε με ένα «θερμό» χειροκρότημα. Το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, έδειξε πως διαθέτει πολύ καλά στοιχεία, ενώ πήρε πολλές πρωτοβουλίες και δεν δίστασε να επιχειρήσει σουτ.

Κορυφαίος, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ καθώς ο Σέρβος σέντερ πέτυχε 12 πόντους δείχνοντας πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση και πως μπορεί να προσφέρει πολλές λύσεις, μιας και προσέφερε ποιοτικά λεπτά.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες στην επίθεση τουλάχιστον μέχρι τα μισά της περιόδου, όπου και αντικαταστάθηκε από τον Χάντερ πήρε ένα γρήγορο προβάδισμα με 9-2. Η συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Θρύλο να προηγείται, δίχως ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχουν πετύχει καλάθι από την περιφέρεια.

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, ενώ προσπάθησαν να πετύχουν πόντους κάτω από το καλάθι, καθώς μέχρι το σημείο εκείνο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν είχαν ευστοχία από τη γραμμή του τρίποντου. Ο τεχνικός του Ολυμπιακού έβαλε και τον Τζόνσον-Όντομ στο παρκέ με το νέο μεταγραφικό απόκτημα των πρωταθλητών Ελλάδας να πραγματοποιεί το ντεμπούτο με τη νέα του ομάδα.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και με περισσότερη διάθεση στο παρκέ, κάτι που φάνηκε και στο επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου, το οποίο ήταν 21-9.  Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν ρυθμό και με μπροστάρη τον Βασίλη Σπανούλη να συμμετέχει πιο πολύ στο σκοράρισμα, ανέβηκε και όλη η ομάδα. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου γύρισαν καλύτερα την μπάλα, βγάζοντας και κάποια ελεύθερα σουτ τα οποία είχαν ως αποτέλεσμα να αυξήσουν τη διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το σκορ συνέχισε να ξεφεύγει με τον Ολυμπιακός να πιέζει ακόμα περισσότερο και στην άμυνα και στην επίθεση τους Πατρινούς και να καταφέρνει να ολοκληρώσει την αναμέτρηση με τον καλύτερο τρόπο.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62

Ανά δεκάλεπτο: 20-15, 18-16, 21-11, 24-20

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοφ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Τζόνσον-Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.

Απόλλων Π. (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαγουάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέικερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Γουντς.