Aπόλυτο πλεονέκτημα έδρας ενόψει playoffs!!! Ολυμπιακός – Ρέθυμνο 95-59

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ρεθύμνου με το τελικό 95-59, κατέκτησε την πρώτη θέση στη διάρκεια της Κανονικής Περιόδου και πλέον “ανανέωσε” το ραντεβού του με τους Κρητικούς για τον Α’ Γύρο των Play-Offs της Basket League, καθώς οι 2 ομάδες θα βρεθούν αντιμέτωπες στο ζευγάρι “1-8” της κατάταξης.

12990950_1732497883652547_472006963060288716_n

Με ξεκάθαρη πρόθεση να ξεκουραστούν παίχτες, που πήραν επάνω τους το μεγαλύτερο βάρος των αγώνων στη διάρκεια της χρονιάς ως τώρα, αλλά και να δοθεί χρόνος συμμετοχής σε όσους για διάφορους λόγους απείχαν από την αγωνιστική δράση, οι ερυθρόλευκοι ικανοποίησαν με την απόδοση τους.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, το γεγονός ότι αγωνίστηκαν και σκόραραν και οι 12 παίχτες, που είχε συμπεριλάβει στην αποστολή του αγώνα ο Γιάννης Σφαιρόπουλος.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με πεντάδα τους Μάντζαρη, Σπανούλη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου και Μιλουτίνοβ, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12-5 στο 5′ με τον Σέρβο σέντερ. Ο Παπανικολάου είχε βρει ρυθμό στο παιχνίδι του, είχε καλά τελειώματα, με τους Πειραιώτες να εκτοξεύουν το προβάδισμα τους στο +18 (24-6) στο 9′, με το 28-14 να είναι το σκορ του δεκαλέπτου, στο οποίοι οι “ερυθρόλευκοι” κυριάρχησαν.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έκανε ροτέισον, χρησιμοποιώντας τους Αθηναίου, Στρόμπερι, Λοτζέσκι, Αγραβάνη και Ουόρικ κυρίως, με τους Πειραιώτες να χάνουν τον ρυθμό τους και να παρουσιάζουν αδυναμίες στην άμυνα. Ο Αγραβάνης στο 15′ διαμόρφωσε το 36-51, αλλά στην συνέχεια το Ρέθυμνο αντέδρασε, έβαλε μεγάλα σουτ από την περιφέρεια (είχε 7/14 τρίποντα στο πρώτο 20λεπτο), καταφέρνοντας να μειώσει με τον Ντελινικάιτις σε 42-35, με το 44-37 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Οι Πειραιώτες έκαναν την διαφορά στην τρίτη περίοδο, καθώς μπήκαν στο παρκέ με την διάθεση να “τελειώσουν” το ματς. Οι “ερυθρόλευκοι” βελτιώθηκαν στην άμυνα, πίεσαν περισσότερο τον αντίπαλο, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πήραν σκορ στον αιφνιδιασμό, ο Παπανικολάου ήταν “ζεστός” στην επίθεση, με τον Μάντζαρη στο 26′ να εκτοξεύει την διαφορά στο +20 (62-42). Στο 29′ ο Παπαπέτρου εκτόξευσε την διαφορά στο +30 (72-42), με το 76-45 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου, στην οποία οι γηπεδούχοι μέτρησαν επί μέρους σκορ 32-8.

Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να μοιράζει τον χρόνο συμμετοχής στους παίκτες του, ξεκουράζοντας τους “βασικούς”, δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στον νεαρό Βασίλη Τολιόπουλο στο 35′. Μάλιστα με δικό του τρίποντο και ακολούθως ο Αγραβάνης στον αιφνιδιασμό εκτόξευσαν την διαφορά στο +39 (93-54), με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο τέλος στην νίκη με 95-59.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 44-37, 76-45, 95-59

Ανά δεκάλεπτο: 28-14, 16-23, 32-8, 19-14

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 9, Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 12, Στρόμπερι 10, Τολιόπουλος 3, Μιλουτίνοβ 7, Αγραβάνης 12, Μάντζαρης 9, Ουόρικ 9, Λοτζέσκι 2, Παπανικολάου 13, Αθηναίου 2

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 6, Πατάτας, Σχίζας 3, Μάντεν 12, Σάφτεναρ 7, Τσακαλέρης, Στόουν 15, Κάρτερ 11, Τζαγκαράκης, Παναρετάκης 4, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης 1