ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-0

Η πρώτη ισοπαλία σε παιχνίδι του Ατρομήτου με τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι.

Στείρα ισοπαλία σήμερα για τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς που στην αποστολή επανήλθε ο Κώστας Μήτρογλου, μετά το επιβλητικό 4-0 με τον ΠΑΟΚ στον αγώνα πρωταθλήματος. Ο πιστολέρο πάντως καταχειροκροτήθηκε από τους Περιστεριώτες την ώρα που πήγαινε να καθίσει στον πάγκο της ομάδας μας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικό με δυνατές μονομαχίες και χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Η ένταση είχε σαν αποτέλεσμα μόλις στο 14′ να αντικρύσουν από μία κίτρινη κάρτα ο Μανιάτης και ο Ιγκλέσιας για μεταξύ τους αψιμαχία.

Στο 15′ είχαμε προσωρινή διακοπή του αγώνα από το Στυλιάρα εξαιτίας των καπνογόνων που είχαν ανάψει οι οπαδοί του Ατρομήτου και δεν υπήρχε επαρκής ορατότητα στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και κατά μέρος την κατοχή με 52-48 αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στο γκολ!

Στο 43′ θα δεχτεί ο Δημούτσος την κίτρινη κάρτα και το ημίχρονο θα κλείσει με ένα εκπληκτικό σουτ του Τσόρι Ντομίνγκεζ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Τσενάμο.

atromitos osfp

Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Μήτρογλου και Σαβιόλα να είναι στον πάγκο, αλλά μαζί με το Σάμαρη να σηκώνονται πολύ νωρίς για προθέρμανση. Στο 50′ ο Στυλιαράς έβγαλε κίτρινη κάρτα στο Φουστέρ, ο οποίος στο 51′ σούταρε με το δεξί, αλλά δεν βρήκε στόχο, μετά από πάσα του Ολαϊτάν.

Μία ευκαιρία για κάθε ομάδα στη συνέχεια σε ένα 2ο ημίχρονο αρκετά ποιοτικότερο από το πρώτο.

Στο 62′ ο Μήτρογλου πέρασε στην θέση του Φουστέρ και στο 68′ είχαμε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Καρφωτή κεφαλιά του Μανιάτη, η μπάλα έσκασε και στο χορτάρι και χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι του Τσέναμο και πέρασε άουτ.

Στο 69′ ο Μίτσελ έριξε και το Σαβιόλα στη θέση του Ντομίνγκεζ και στο 70′ παραλίγο να σκοράρει!  Πλασαρε έπειτα από πάσα του Κάμπελ αλλά μπλόκαρε την μπάλα ο Τσέναμο.

Στο 71′ ο Ρομπέρτο έκανε τα μαγικά του με μία εκπληκτική επέμβαση σε γυριστή κεφαλιά του Παπαδόπουλου έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Στο 76′ ο Μίτσελ  Ολοκλήρωσε τις αλλαγές της η ομάδα μας, ρίχνοντας και το Βάις αντί του Ολαϊτάν.

Τελευταίες φάσεις στο ματς στο 91′ και στο 94′. Πολύ καλό πλασέ του Κάμπελ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσέναμο ενώ κατόπιν ο Μπρίτο έχασε κεφαλιά από κοντά και μαζί την ευκαιρία να δώσει στον Ατρόμητο τη νίκη!

Αυτή ήταν η δεύτερή ισοπαλία του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα, αλλά παραμένει αήττητος και πρώτος με διαφορά οκτώ βαθμών από τον δεύτερο ΠΑΟΚ.