Απόλλων – Ολυμπιακός 0-5

rizoupoli

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της για το 2013 η ομάδα μας. Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Απόλλωνα εκτός έδρας και πήρε άνετη και επιβλητική νίκη με 0-5.

Με διάταξη 4-4-1-1, η οποία γινόταν 4-4-2 ή και 4-3-3 κατά τη διάρκεια του ματς, παρέταξε τον Ολυμπιακό ο κ. Μίτσελ. Στο τέρμα ήταν ο Ρομπέρτο. Στην άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά ήταν οι Τόρες, Μανωλάς, Σιόβας και Μπονγκ. Ο Σάμαρης με τον Μασάντο ήταν στα χαφ. Δεξιά στην πτέρυγα ήταν ο Κάμπελ και αριστερά ο Φουστέρ. Ο Ντομίνγκεζ έπαιζε πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ολαϊτάν.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να επιτίθεται και να αναζητά την ανάπτυξη από τα πλάγια. Μέχρι το 5λεπτο δεν έγινε μεγάλη φάση, αλλά ήδη από νωρίς ο Θρύλος θέλησε να πάρει τα ηνία του ματς. Η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του Σάμαρη και από εκεί πήγαινε στις πτέρυγες ή στον «Τσόρι» για να επέλθει δημιουργία παιχνιδιού. Ο Κάμπελ ήταν για ακόμη μία φορά κεφάτος. Είχε τρεξίματα και πολλή κίνηση, όπως και ο Ολαϊτάν, ο οποίος έβγαζε πολλή ενέργεια στο παιχνίδι του. Μέχρι το 20’ η κατοχή ήταν «ερυθρόλευκη», αλλά ακόμη δεν είχε γίνει μεγάλη φάση, για γκολ. Αυτή ήρθε στο 26’. Ο Μασάντο εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά, στην καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα. Ο Μανωλάς πήγε για την κεφαλιά και μέσω αυτού η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι, στο Νταβίδ Φουστέρ. Εκείνος εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και πλασάροντας πάνω στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0! Πριν ηρεμήσουν οι πανηγυρισμοί για το 1-0, ο Θρύλος έφτασε και σε δεύτερο γκολ! Στο 31’ ο Ντομίνγκεζ εκτέλεσε φάουλ από δεξιά που κέρδισε ο Κάμπελ. Η άμυνα του Απόλλωνα δεν απομάκρυνε την μπάλα και ο Μανωλάς το εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας με κοντινό σουτ!

Ο Απόλλων προσπάθησε να απειλήσει στο 37’ με ένα σουτ του Μπάρκογλου από μακριά, όμως ο Ρομπέρτο μπλόκαρε σταθερά και σίγουρα. Το σκοράρισμα είχε… μόλις αρχίσει. Στο 42’ ο Μασάντο σέρβιρε με ακόμη ένα κόρνερ, ένα ακόμη γκολ σε συμπαίκτη του. Αυτή τη φορά το κτύπημά του ήταν προς το ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Σάμαρης κινήθηκε και με απευθείας πλασέ, νίκησε τον Τζόρβα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για τρίτη φορά στο παιχνίδι! Από το πρώτο μέρος η ομάδα μας έκανε αυτό που χρειαζόταν και με τρία γκολ είχε φέρει το αποτέλεσμα εκεί που ήθελε. Στο 43’ ο Κάμπελ έκανε υπέροχη κίνηση από δεξιά, συνέκλινε και σούταρε αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε εκατοστά έξω από το δοκάρι του Τζόρβα, ο οποίος άργησε να πέσει. Ο Μασάντο εκτέλεσε κόρνερ στο 44’ και η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, πηγαίνοντας προς τα δίχτυα και αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να πέσει και ενστικτωδώς να διώξει, πριν η ομάδα του δεχθεί και τέταρτο γκολ. Κάτι που δεν έγινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Όλα έδειχναν ότι η επανάληψη θα είχε… διαδικαστικό χαρακτήρα.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Σαβιόλα να παίρνει τη θέση του Ντομίνγκεζ. Πολύ ωραία ανάπτυξη είχε η ομάδα μας στο 52’, με τον Μασάντο να γίνεται αποδέκτης, έπειτα από συνδυασμό Κάμπελ και Σαβιόλα, να σουτάρει και να βλέπει την μπάλα να περνάει λίγο έξω από την εστία του Τζόρβα! Πολύ ωραίο συνδυασμό έκαναν ο Ολαϊτάν με τον Κάμπελ στο 57’, με τον δεύτερο να παίρνει ξανά την μπάλα και να σουτάρει. Έπειτα από κόντρα η μπάλα έφυγε κόρνερ. Στο 60’ ο Θρύλος έκανε ακόμη μία υπέροχη φάση! Ο Σαβιόλα πέρασε κάθετα για τον Μανιάτη (είχε περάσει στο ματς στο 58’ αντί του Σάμαρη) και εκείνος σούταρε από δεξιά, μέσα στην περιοχή. Η μπάλα χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Τζόρβα και στρώθηκε ξανά στον Κάμπελ, οποίος σούταρε μονοκόμματα και αστόχησε για λίγο!

Το τέταρτο γκολ για την ομάδα μας ήρθε με φανταστικό τρόπο! Ο Σαβιόλα άρχισε την αντεπίθεση για τον Θρύλο και την τελείωσε! Πήρε την μπάλα στο κέντρο και την άνοιξε υπέροχα δεξιά στον Μανιάτη. Εκείνος την έδωσε πάλι στον Σαβιόλα στον άξονα και την ξαναπήρε με «ένα-δύο»! Ο αρχηγός μπήκε στην περιοχή από αριστερά, κέρδισε μία κόντρα και έστρωσε στον Σαβιόλα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Τζόρβα και έκανε το 4-0 στο 63’! Λίγη ώρα μετά μπήκε στο ματς και ο Ιμπαγάσα, αντί του Μασάντο.

Η ομάδα μας συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασε σε άλλο ένα εντυπωσιακό γκολ στο 80ο λεπτό. Οι παίκτες μας συνδυάστηκαν άψογα, με τον Ιμπαγάσα να βγάζει την μπαλιά στον Κάμπελ, εκείνον να πασάρει στον Ολαϊτάν και τον τελευταίο να βρίσκει με τακουνάκι τον Σαβιόλα που δεν δυσκολεύτηκε να «εκτελέσει» τον Τζόρβα για το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Ο Ολαϊτάν θα μπορούσε να έχει διευρύνει κι άλλο το σκορ στο 86ο λεπτό, όταν έγινε αποδέκτης άλλης μίας εξαιρετικής μπαλιάς του Ιμπαγάσα και πέρασε τον Τζόρβα, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Το 0-5 που ήταν και το τελικό σκορ επέτρεψε στην ομάδα μας να κλείσει με ιδανικό τρόπο τη χρονιά και τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, τον καλύτερο στην ιστορία, παραμένοντας αήττητη εκτός έδρας για 30ο σερί ματς – επίδοση που αποτελεί ρεκόρ – και να δώσει… ραντεβού για ακόμα περισσότερες επιτυχίες το 2014!

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τζόρβας, Χατζηζήσης, Δεληζήσης, Αλβάρεζ, Κανακούδης, Κόρμπος (84’ Τσεμπερίδης), Τσοκάνης, Αργυρόπουλος, Γκουέλα (66’ Εγκον), Μπάρκογλου (57’ Τσιλιγκίρης), Πετρόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Τόρες, Μανωλάς, Σιόβας, Μπονγκ, Σάμαρης (58’ Μανιάτης), Μασάντο (65’ Ιμπαγάσα), Κάμπελ, Φουστέρ, Ντομίνγκεζ (46’ Σαβιόλα), Ολαϊτάν.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καμάρας»
ΣΚΟΡΕΡ: – / 26’ Φουστέρ, 31’ Μανωλάς, 42’ Σάμαρης, 63’, 80’ Σαβιόλα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΒΟΗΘΟΙ: Γ. Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου), Κ. Ποντίκης (Πρέβεζας)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Γ. Κομίνης (Θεσπρωτίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 27’ Πετρόπουλος, 29’, 53’ Κανακούδης, 53’ Κόρμπος, 68’ Χατζηζήσης / 36’ Τόρες, 70’ Φουστέρ