Από του… Χάρα τα δόντια!

Σε ένα ματς που δεν τελείωσε ποτέ λόγω ντου οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός με γκολ του Χάρα στο 89′ επικράτησε 1-0 της ΑΕΚ στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και γιόρτασε τα 90ου γενέθλια με πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

10854963_1033939206621095_3741418322876697905_o

Οι δύο ομάδες για 89 λεπτά έδωσαν πραγματική «μάχη», με την ΑΕΚ να απειλεί πιο πολύ μέχρι το 70′. Από εκεί και πέρα, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, είχαν δοκάρι με τον Ντοσεβί (76′) και τελικά κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα ένα λεπτό πριν το φινάλε του ματς με τον Χάρα.

Τα  πλάνα των προπονητών

Ο Τραϊανός Δέλλας παρέταξε την ΑΕΚ με σύστημα 4-2-3-1 και τον Ανέστη στο τέρμα. Στο δεξί άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Μπακάκης, στο αριστερό ο Σοϊλέδης και σέντερ μπακ ήταν ο Λαμπρόπουλος με τον Τζανετόπουλο. Αμυντικά χαφ ήταν ο Γιόχανσον με τον Ανάκογλου, δεξιά και λίγο πιο μπροστά τους κινούνταν ο Πλατέλλας, αριστερά ο Μπαρμπόσα και πίσω από τον προωθημένο Αραβίδη ο Μάνταλος.

Το ίδιο σύστημα επέλεξε και  ο Βίτορ Περέιρα για τον Ολυμπιακό, τοποθετώντας στο τέρμα τον Ρομπέρτο. Δεξιά στην άμυνα βρέθηκε ο Σαλίνο, αριστερά ο Μαζουακού και κεντρικό δίδυμο ο Σιόβας με τον Μποτία. Αμυντικά χαφ ήταν ο Μανιάτης με τον Μιλιβόγεβιτς, δεξιά τους και λίγο πιο μπροστά αγωνίστηκε ο Ντουρμάζ, αριστερά ο Ντοσεβί και πίσω από τον προωθημένο Χάρα ο Ντομίνγκες.

Νευρικότητα, λάθη και… μηδέν

Η ΑΕΚ παίρνοντας πολύ ενέργεια από τον κόσμο της που είχε γεμίσει το ΟΑΚΑ προσπάθησε να μπει δυνατά στο ματς, θέλοντας να πετύχει ένα γρήγορο γκολ για να αποβάλει το άγχος, όμως έβγαλε νευρικότητα και αναλώθηκε σε πολλά λάθη κυρίως στη μεσαία γραμμή. Την ίδια ώρα, ο Ολυμπιακός με τον Ντομίνγκες να οργανώνει το παιχνίδι του από το κέντρο και μπροστά, ναι μεν κράτησε περισσότερο τη μπάλα στην κατοχή του, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία, ενώ αναγκάστηκε από πολύ νωρίς να προχωρήσει σε αναγκαστική αλλαγή, λόγω τραυματισμού του Ντουρμάζ (11′).

Τα πολλά λάθη και οι νευρικότητα συνεχίστηκαν και μετά το πρώτο 20λεπτο του ματς. Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε την κατοχή της μπάλας, όμως έμοιαζε «μπλοκαρισμένος» και χωρίς ιδέες επιθετικά. Αντίθετα, η ΑΕΚ μετά το πρώτο ημίωρο ανέβασε την απόδοση της, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 33′ δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, έπειτα από γύρισμα του Πλατέλλα, με τον Μποτία να διώχνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή προτού αυτή φτάσει στον ολομόναχο μπροστά από το τέρμα Αραβίδη.

Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με ένα σουτ του Μανιάτη (39′) έξω από την περιοχή, το οποίο πάντως δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Ανέστη και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Χάρα και… game over

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης δεν άλλαξε κάτι, αν εξαιρέσουμε ότι ο Ολυμπιακός προχώρησε σε δεύτερη αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού του Μανιάτη (52′). Οι Πειραιώτες εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, όμως και πάλι η ΑΕΚ ήταν αυτή που ήταν πιο απειλητική, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες με τους Μάνταλο (55′) και Μπαρμπόσα (58′) για να ανοίξει το σκορ.

Στο 65′ ο Βίτορ Περέιρα βλέποντας την ομάδα του να έχει χάσει μέτρα στο γήπεδο, πέρασε στο ματς τον Φορτούνη για να κερδίσει ξανά τη «μάχη» του κέντρου και τα κατάφερε, παρά το γεγονός ότι η ΑΕΚ έχασε ακόμη μία ευκαιρία, αυτή τη φορά με σουτ του Ντακόλ. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν την απόδοση τους και στο 76′ θα μπορούσαν να είχαν φτάσει στο γκολ, όταν έφυγαν υποδειγματικά στην κόντρα, όμως ο Ντοσεβί σε κενό τέρμα έπειτα από γύρισμα του Ντομίνγκες σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ανέστη.

Η… αντεπίθεση των φιλοξενούμενων δεν σταμάτησε εκεί. Με τα χρονικά περιθώρια να στενεύουν η πίεση του Ολυμπιακού έγινε ασφυκτική και τελικά καρποφόρησε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση της κανονικής διάρκειας. Ο Αφελάι σέντραρε από αριστερά, ο Φορτούνης στο δεύτερο δοκάρι γύρισε τη μπάλα με το κεφάλι και ο Χάρα με το στήθος την έσπρωξε στα δίχτυα, «παγώνοντας» το ΟΑΚΑ.
Και κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, αφού ορισμένοι οπαδοί της ΑΕΚ έκαναν ντου προς την πλευρά των «ερυθρόλευκων» που έφυγαν για τα αποδυτήρια, με τον διαιτητή να διακόπτει οριστικά το παιχνίδι.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Τραϊανός Δέλλας/4-2-3-1): Ανέστης, Μπακάκης, Σοϊλέδης, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Ανάκογλου, Γιόχανσον, Πλατέλλας (87′ Ντούνης), Μάνταλος (67′ Ντακόλ), Μπαρμπόσα (81′ Ρόβας), Αραβίδης.

Στον πάγκο: Βούρας, Γροντής, Κολοβέτσιος, Κρισάντους.

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα/4-2-3-1): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μανιάτης (52′ Κασάμι), Μιλιβόγεβιτς (65′ Φορτούνης), Ντουρμάζ (11′ Αφελάι), Ντομίνγκες, Ντοσεβί, Χάρα.

Στον πάγκο: Μέγιερι, Μπενίτες, Σάλιακας,  Βούρος.