ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΕΣ : ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – Πανναξιακός 3-2 σετ!!!

Κάνοντας τεράστια ανατροπή, ειδικά στο τέταρτο σετ, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-2 του αρκετά αξιόμαχου Πανναξιακού και έτσι έκανε το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα της Volley League. Η Ζιβογίνοβιτς ήταν σε ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετική, τελειώνοντας αρκετές μπάλες, αλλά κρατώντας και σε καλά επίπεδα την υποδοχή της.

Στα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά καλά στο ματς και με τη Χριστοδούλου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι και τις Ζιβογίνοβιτς και Χίπε να τελειώνουν μπάλες βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-3. Ο Πανναξιακός προσπάθησε να αντιδράσει με την Αμαράλ και τα κατάφερε σε μερικές περιπτώσεις, αλλά οι «ερυθρόλευκες» βγάζοντας στο τάραφλεξ όλες τις αρετές τους και με διατήρηση δυνάμεων κρατούσαν τη διαφορά η οποία έφτασε και τους 9 (21-12), για να πάρουν τελικά το πρώτο σετ με 25-15 για το 1-0 στο ματς.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε όπως ολοκληρώθηκε το προηγούμενο. Ο Ολυμπιακός έβρισκε λύσεις επιθετικά και πήρε μια διαφορά η οποία έφτασε μέχρι και τους τέσσερις (16-12). Ο Θρύλος βρέθηκε μπροστά με 21-20, εκεί όμως ο Πανναξιακός άρχισε να πιέζει αρκετά την υποδοχή των γηπεδούχων, οι οποίες δεν είχαν εύκολες μπάλες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να κάνουν ένα σερί 5-0, να πάνε το σετ στο 21-25 και έτσι να το κατακτήσουν για το 1-1 στο ματς.

Στο τρίτο οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον Πανναξιακό. Μπορεί στις αρχές του σετ οι φιλοξενούμενες να ήταν κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, όμως στα μέσα του η Χίπε πήρε το όπλο της. Με δύο άσσους και άλλα τρια πολύ δύσκολα σερβίς έκανε ένα σερί 5-0 για τον Ολυμπιακό, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά με 16-12. Οι νταμπλούχες Ελλάδας διατήρησαν τη διαφορά και κάπως έτσι πήραν με 25-16 το σετ για το 2-1 του ματς.

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του τέταρτου σετ. Μπορεί οι δύο ομάδες να πήγαιναν πόντο-πόντο στην αρχή, στη συνέχεια όμως ο Πανναξιακός κατάφερε να πάρει μια διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14 και 11-15). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να φέρει τούμπα το σετ, δεν τα κατάφερε, με αποτέλεσμα η ομάδα της Νάξου να κάνει το 2-2 στο ματς.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ εκεί όπου ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε με 4-1, χάρη σε έναν άσσο της Λαμπρούση και ένα μπλοκ της Ζακχαίου. Γυριστό πλασέ της Χριστοσούλου διαμορφώνει το 5-2. Νέο «ερυθρόλευκο» τριπλό μπλοκ και το σκορ γίνεται 6-2, με τις παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να μην αφήνουν περισσότερα περιθώρια αντίδρασης. Με το τελικό 15-8 που προήλθε από καρφί της Ζιβογίνοβιτς έγινε το 3-2 στο ματς, με τον Ολυμπιακό να διπλασιάζει τς νίκες του στο πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Σάσκια Χίπε με 23 πόντους και ακολούθησαν Ζιβογίνοβιτς και Χούντ που είχαν από 20.

Τα σετ: 3-2 σε 2:01, 25-15 (23′), 21-25 (26′), 25-16 (23′), 24-26 (33′), 15-8 (16′)