Ολυμπιακός – Μάντσεστερ Σίτι 2-2 (5-4 πεν.)

Με πρωταγωνιστή τον Διαμαντάκο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές την Σίτι και πήρε την νίκη στην διαδικασία των πέναλτι, ωστόσο δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ICC.

10513238_10154382596590456_1925901926702803569_nΠολύ καλό πρόσωπο για τρίτο διαδοχικό φιλικό στην Αμερική έδειξε ο Ολυμπιακός. Ο Θρύλος κοίταξε στα μάτια την Μάντσεστερ Σίτι και επικράτησε στα πέναλτι με 5-4. Το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια έληξε 2-2, με την ομάδα του Μίτσελ να βγάζει πολύ καλά στοιχεία στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Διαμαντάκος και τα δύο γκολ του Θρύλου, πρώτα στο 37’ και ακολούθως στο 66’, με τα οποία έφτασε τα τρία στο τουρνουά. Ο Γιόβετιτς στο 35’ και ο Σίλβα με πέναλτι στο 53’ τα γκολ για τους «πολίτες».

Στο πρώτο ημίχρονο ο Θρύλος ήταν πολύ καλός. Είχε καλή παρουσία, δυσκόλεψε αρκετά την Μάντσεστερ Σίτι και θα μπορούσε να είχε βάλει κι άλλα τέρματα. Στο 2’ είχε ακυρωθέν γκολ με τον Ντομίνγκες, έπειτα από κάθετη μπαλιά του Σαβιόλα, ενώ στο 3’ ο τελευταίος έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά δεν ήταν καλό και πέρασε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή της Σίτι ήρθε στο 6’: ο Τουρέ βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού, πάσαρε στον Νασρί, αλλά το σουτ του Γάλλου χαφ ήταν άστοχο. Όπως την ίδια κατάληξη είχε και εκείνο του Γιόβετιτς στο 18’.

Ενδιάμεσα, στο 11’, ο Κασάμι δοκίμασε το πόδι του, αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 33’ ο Ρομπέρτο έκανε την πρώτη επέμβαση. Ο Κολάροφ έκανε την κούρσα από αριστερά, μπήκε στην περιοχή και ο Ισπανός πορτιέρο απέκρουσε με τα πόδια. Δεν συνέβη, όμως, το ίδιο και στο 35’. Ο Γιόβετιτς έκανε εξαιρετική ενέργεια από δεξιά, αδειάζοντας δύο παίκτες του Ολυμπιακού, σούταρε με το δεξί, η μπάλα κόντραρε στο πόδι του Αβραάμ και κατέληξε στα δίχτυα του Ρομπέρτο.

Κι ενώ πολλοί περίμεναν πως δύσκολα θα αντιδρούσε ο Ολυμπιακός, διαψεύστηκαν. Και μάλιστα, άμεσα. Στο 37’ η ομάδα του Μίτσελ έκανε εξαιρετική ανάπτυξη: ο Σάμαρης έκανε την κάθετη στον Σαβιόλα, εκείνος πέρασε στον Μανιάτη, με τον αρχηγό να γυρίζει στον αμαρκάριστο Διαμαντάκο, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 1-1 για τον Θρύλο. Αυτό ήταν το δεύτερο τέρμα του νεαρού φορ στο ICC, αποδεικνύοντας πως μπορεί να σταθεί στην πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού.

Το 1-1 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, μιας και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Άγγλοι δεν εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν πρώτα με τον Γιόβετιτς και ακολούθως με την Τζέκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε πολύ δυνατά και απείλησε σοβαρά τον Ολυμπιακό. Στο 52’ ο Σίλβα κέρδισε πέναλτι από τον Μανωλά και ο Κολάροφ το εκτέλεσε υποδειγματικά ένα λεπτό αργότερα για το 1-2. Μάλιστα, στο 57’ ο Σίλβα έκανε ένα καλό τεχνικό σουτ και ο Ρομπέρτο απέκρουσε με το ένα χέρι.

MITS

Για να φτάσει το 66’, όπου ο Ολυμπιακός απάντησε εκ νέου στους «πολίτες». Ο Γκαζαριάν έκανε την μπαλιά στον Διαμαντάκο, ο οποίος πέρασε τον Χαρτ και με πλασέ έκανε το 2-2 για τον Θρύλο. Μάλιστα, ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πετύχει κι άλλο τέρμα. Στο 60’ έφυγε στην αντεπίθεση με εξαιρετικές προϋποθέσεις, αλλά ο Κασάμι δεν έκανε καλή πάσα, στο 79’ ο Ντοσεβί σούταρε αλλά δεν ανησύχησε τον Χαρτ. Επίσης, στο 85’ ο Σάμαρης έκανε τρομερή κάθετη μπαλιά στον Κολοβό, αλλά ο νεαρός μέσος δεν υποδέχτηκε σωστά την μπάλα και έχασε μοναδική ευκαιρία.

Μέχρι το φινάλε η Σίτι δεν έκανε κάτι αξιόλογο, εκτός από το πλασέ του Σίλβα στο 78’, το οποίο απέκρουσε εκ νέου ο Ρομπέρτο. Το 2-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί, «μίλησε» η κλάση του Ρομπέρτο. Ο Ισπανός απέκρουσε τα πέναλτι του Μίλνερ και του Σινκλέρ, ενώ η εκτέλεση του Ρίτσαρντς κατέληξε άουτ.

Για τον Ολυμπιακό ευστόχησαν κατά σειρά οι Σάμαρης, Κολοβός, Γκαζαριάν, Μπουχαλάκης και Παπάζογλου και αστόχησαν οι Ντοσεβί, Παπαδόπουλος.

Για την Μάντσεστερ Σίτι ευστόχησαν οι Σίλβα, Κολάροφ, Ζουκουλίνι, Γκουιντέτι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί (68’ Σαλίνο), Μαζουακού, Μανωλάς (63’ Αυλωνίτης), Σιόβας (13’ λ. τρ. Παπαδόπουλος), Μανιάτης (68’ Κολοβός), Σάμαρης, Κασάμι (63’ Μπουχαλάκης), Ντομίνγκες (63’ Γκαζαριάν), Σαβιόλα (46’ Ντοσεβί), Διαμαντάκος (63’ Παπάζογλου).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Χαρτ, Κλισί, Κολάροφ, Μπογιάτα, Ρεκίκ, Φερνάντο, Νάβας, Τουρέ, Νασρί, Γιόβετιτς, Τζέκο. Έπαιξαν και οι Μίλνερ, Σίλβα, Γκουιντέτι, Ζουκουλίνι, Ρίτσαρντς, Γκαρσία, Σινκλέρ.