Ισόπαλο το φιλικό (photo)

Σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα στο Ρέντη ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος με 0-0 κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης.

1301815

Αυτό το Σαββατοκύριακο δεν υπάρχουν αγωνιστικές υποχρεώσεις για τις ομάδες της Super League και γι’ αυτό τον λόγο ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σήμερα στις προπονητικές εγκαταστάσεις στο Ρέντη τον Αστέρα Τρίπολης, σε φιλική αναμέτρηση προπονητικού χαρακτήρα.

Ο κ. Σίλβα δεν είχε στην διάθεσή του τους πολλούς διεθνείς που απουσίαζαν με τις εθνικές τους ομάδες, αλλά μπόρεσε να βγάλει πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα, αλλά οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα και στα 90 λεπτά, ήταν αυτοί που απειλούσαν συνεχώς την εστία των Αρκάδων, με τους φιλοξενούμενους να μην δυσκολεύουν ιδιαίτερα τον Ρομπέρτο.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν ότι στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν για πρώτη φορά με την φανέλα του Ολυμπιακού, έστω και σε φιλική αναμέτρηση, οι Ερνάνι και Ιντέγε. Ο πρώτος ήταν ιδιαίτερα κινητικός και… φαντεζί, με πολλές όμορφες ενέργειες και ντρίπλες, αλλά και συνάμα ουσιαστικό παιχνίδι. Από την άλλη ο Νιγηριανός φορ γέμισε με το εκτόπισμά του την αντίπαλη περιοχή, ήταν ιδιαίτερα κινητικός κι έδειξε ότι θα βοηθήσει τα μέγιστα τη νέα χρονιά!

Στο 25’ είχαμε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τους νταμπλούχους Ελλάδος όταν μετά από σουτ του Φουστέρ και κόντρα στα πόδια αμυνόμενων του Αστέρα, η μπάλα έφτασε στον Πουλίδο όπου το σουτ του κατέληξε ελάχιστα άουτ. Στο 31΄ένα όμορφο σουτ του Μανιάτη, το έδιωξε ο Θεοδωρόπουλος εντυπωσιακά, ενώ στο 41΄Πάρντο και Πουλίδο έκαναν τα σουτ από πλεονεκτικές θέσεις, αλλά οι αμυντικοί του Αστέρα τα εξουδετέρωσαν.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγιναν κάποιες αλλαγές από τον κ. Σίλβα, αλλά η πίεση προς την εστία του Αστέρα Τρίπολης συνεχίστηκε. Στο 67’ ο Ερνάνι έκανε μία… μαγική ενέργεια, έστρωσε στον Καμπιάσο του οποίου το σουτ κατέληξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης και αφού εκτελέστηκε το κόρνερ, ο Μανιάτης έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας των Αρκάδων έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 80’ ο Γιαννιώτας έκανε το δυνατό σουτ, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να διώχνει εκ νέου τον κίνδυνο από την εστία του. Έτσι, το φιλικό έληξε ισόπαλο με 0-0, με τον Πορτογάλο τεχνικό να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα, ενώ είδε με μεγάλη χαρά τα τελευταία αποκτήματα του συλλόγου μας, Ερνάνι και Ιντέγε να παίρνουν λεπτά στα πόδια τους και να δείχνουν έτοιμοι να βοηθήσουν για το καλύτερο του συλλόγου!

Η ενδεκάδα της ομάδας μας: Ρομπέρτο, Τσιμίκας, Μποτία, Αυλωνίτης, Σάλιακας, Μανιάτης, Τζανδάρης, Φουστέρ, Σεμπά, Πάρντο, Πουλίδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν επίσης οι Σιόβας, Σαλίνο, Καμπιάσο, Κολοβός, Γιαννιώτας, Ερνάνι και Ιντέγε.