Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΟ το προβάδισμα, ήττα ο ΠΑΟΚ!

Αστέρας Τρίπολης και ΠΑΟ το προβάδισμα, ήττα ο ΠΑΟΚ!

Όνειρο ζει, μην τον ξυπνάτε! Ο Αστέρας έκανε ένα ακόμα… πάρτι στην Τρίπολη και επικρατώντας με το «καθαρό» 2-0 της Μακάμπι, φλερτάρει με τους ομίλους του Europa League για πρώτη φορά στην ιστορία του!

230906

Κι όμως είναι πραγματικότητα! Με άλλη μία εξαιρετική… παράσταση στην Τρίπολη, ο Αστέρας νίκησε με σκορ 2-0 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πρώτο παιχνίδι των playoffs του Europa League και πλέον βρίσκεται πολύ κοντά στο να μπει στους ομίλους της διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Ο «δήμιος» της Μάιντς, Μάσα, ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ τους Αρκάδες στο 29ο λεπτό, με τον Ζησόπουλο να διαμορφώνει το τελικό 2-0 στο 47’!

Ο μεγάλος ηγέτης του Παναθηναϊκού, ο Μάρκους Μπεργκ δήλωσε ξανά «παρών» και πετυχαίνοντας χατ-τρικ μέσα σε διάστημα 25 λεπτών, οδήγησε εκ του ασφαλούς το τριφύλλι στο ευρύ 4-1 απέναντι στη Μιντίλαντ!

Οι Δανοί προηγήθηκαν μέσα στην «καυτή» Λεωφόρο, αλλά ο φορ των πρασίνων έφερε τα πάνω-κάτω πριν καν τη λήξη του πρώτου μέρους (21’πεν., 24’, 45’), προτού στην εκπνοή του ματς ο Λαούρντισεν… σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (με τη βοήθεια του Μπεργκ) και διαμορφώσει το τελικό σκορ!

Αντιθέτως οδυνηρή ήττα -που μπορεί πιθανώς ν’ ανατρέψει στη ρεβάνς- υπέστη ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του Βορρά» εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων και χάνοντας 1-0 από τη Ζίμπρου στο Κισινάου, μπήκε σε μπελάδες.

Το «χρυσό» γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Μπούργκιου στο 79ο λεπτό, ενώ παραλίγο να σημειώσουν και δεύτερο τέρμα στο φινάλε οι νικητές, καθώς είχαν δοκάρι με τον Αλεξέεφ, ένα λεπτό πριν τα ενενήντα.