Ο Θρύλος στους «16» του UEFA Champions League!

1476457_10201681490817214_2013131726_n

Άλλη μία σημαντική επιτυχία πανηγύρισε η ομάδα μας! Ο Θρύλος επικράτησε με 3-1 της Άντερλεχτ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και προκρίθηκε στις 16 κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, περιμένοντας, πλέον, να μάθει τον αντίπαλό του στην επόμενη φάση του UEFAChampionsLeague, με την κλήρωση να διεξάγεται τη Δευτέρα (16/12).

Ο κ. Μίτσελ παρέταξε τον Ολυμπιακό με διάταξη 4-2-3-1. Ο Ρομπέρτο ήταν κάτω από τα δοκάρια. Ο Σαλίνο δεξιά, ο Χολέβας αριστερά και ο Μανωλάς με τον Σιόβα ήταν στο κέντρο της άμυνας. Στον άξονα και στον χώρο της μεσαίας γραμμής έπαιζαν ο Σάμαρης με τον Μασάντο. Στα άκρα ήταν ο Κάμπελ δεξιά, ο Φουστέρ αριστερά (και συνέκλινε), ενώ ο Σαβιόλα με τον Ολαϊτάν ήταν στην επίθεση. Ο Αργεντινός λίγο πιο πίσω από τον νεαρό Νιγηριανό.

Το ματς άρχισε με τον Ολυμπιακό να θέλει να πάρει από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων. Το κατάφερε σε μεγάλο βαθμό. Προσπάθησε να περάσει την μπάλα στα άκρα και να παίξει από εκεί. Αρχικά με τον Χολέβα, ενώ στη συνέχεια μπήκε περισσότερο στο ματς και ο Κάμπελ με τον Σαλίνο. Ο Φουστέρ έβγαινε από αριστερά, αλλά έδινε βοήθειες στον άξονα. Η Άντερλεχτ περιορίστηκε από νωρίς σε παθητικό ρόλο και έψαχνε την κόντρα για να βγει στην επίθεση. Ο Σαβιόλα έκανε αρκετές κινήσεις εκτός περιοχής, ενώ γύριζε αρκετά να πάρει την μπάλα και προσπαθούσε να «μπει» και κατά μέτωπον.

Μέχρι τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά η ομάδα μας διατήρησε την υπεροχή στο ματς.Οι στημένες φάσεις που κέρδισαν οι ποδοσφαιριστές μας, όμως, δεν απέδωσαν καρπούς. Κινητικός ήταν, πάντως και ο Ολαϊτάν. Ο Χολέβας εκτέλεσε φάουλ από δεξιά στο 22’, απευθείας, με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τον δοκάρι του Προτό.Μισή ώρα αγώνα παρήλθε και το 0-0 παρέμενε. Ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε το στοιχείο του «αιφνιδιασμού» και από το σημείο εκείνο και έπειτα το ματς χρειαζόταν υπομονή. Υπέροχη εναλλαγή έκανε ο Σαβιόλα με τον Φουστέρ στο 32’. Ο Αργεντινός πήρε την μπάλα, πλάσαρε μέσα από την περιοχή, αλλά αστόχησε για λίγο!

Το πολυπόθητο γκολ δεν άργησε να έρθει για την ομάδα μας! Ο Ολυμιακός μπήκε σε θέση οδηγού ένα λεπτό μετά, με τον Αργεντινό να παίρνει την ομάδα πάνω του, να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία που του δόθηκε και να σκοράρει! Η μπάλα έφτασε στον Φουστέρ, ο οποίος από τον άξονα έκανε σουτ. Η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Μασάντο. Εκείνος με πάσα βρήκε τον Σαβιόλα, ο οποίος κοντρόλαρε, σούταρε με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 στο 33’, μέσα σε αποθέωση! Ο Ολυμπιακός είχε φτάσει στον πρώτο του στόχο, να πάρει το προβάδισμα και να κρατάει ακόμη περισσότερο την τύχη στα χέρια του.

Η Άντερλεχτ δεν παράτησε το παιχνίδι, παρότι δεν είχε ουσιαστικό κίνητρο. Στο 39’, μάλιστα, έφτασε στην ισοφάριση με τον Κλιέσταν, έπειτα από αντεπίθεση, βάζοντας ξανά… δύσκολα στην ομάδα μας. Το αποτέλεσμα στο ημίχρονο ήταν 1-1, ενώ ακριβώς ίδιο ήταν το αποτέλεσμα και στο ματς Μπενφίκα-Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος και η ομάδα μας είχε από νωρίς την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της. Στο 49ο λεπτό, ο Κουγιατέ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή προσπαθώντας να σταματήσει την προσπάθεια του Φουστέρ, με τον διαιτητή Βόλφγκανγκ Σταρκ να υποδεικνύει το πέναλτι και να βγάζει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον άσο της Άντερλεχτ που πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια!

Ο Σαβιόλα ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Προτό απέκρουσε, πέφτοντας σωστά στη γωνία του. Το σκορ έμεινε στο 1-1. Ο κ. Μίτσελ πέρασε στη συνέχεια τον Βάις στη θέση του Μασάντο, με τον Σλοβάκο να παρουσιάζεται από νωρίς… ορεξάτος, καθώς στο 54’ μπήκε με ωραία ενέργεια από τα αριστερά στην περιοχή κι επιχείρησε το σουτ, το οποίο πέρασε για λίγο άουτ.

Η Άντερλεχτ συνέχισε να προσπαθεί να απειλήσει κυρίως με αντεπιθέσεις, αλλά ο Ολυμπιακός διατηρούσε την υπεροχή, την οποία μετουσίωσε σε νέο προβάδισμα στο σκορ! «Θύτης» ξανά ο Αργεντινός σούπερ σταρ, Χαβιέρ Σαβιόλα! Ο Χολέβας έκανε την κούρσα από αριστερά. Γύρισε την μπάλα εκεί όπου ο Φουστέρ έκανε το σουτ, Ο Σαβιόλα μπήκε στην πορεία της μπάλας και την έστειλε στα δίχτυα του Προτό για το 2-1, στο 58’! Λίγη ώρα μετά, στο 61’, άφησε την θέση του στον «Τσόρι» Ντομίνγκεζ, ο οποίος από την είσοδό του στο ματς προσπάθησε να δώσει νέο «αέρα» μεταξύ μεσαίας γραμμής και επίθεσης. Ο Ολαϊτάν παρέμεινε στην κορυφή και ο Αργεντινός ήταν πίσω του. Στα άκρα αριστερά ο Βάις και δεξιά ο Κάμπελ. Ο Ρομπέρτο έδειξε για ακόμη μία φορά το ταλέντο του στο 67’, όταν ενήργησε υποδειγματικά στην προσπάθεια του Ζιλέ, αποκρούοντας και κρατώντας μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό.

Η μοίρα έπαιξε… περίεργο παιχνίδι στον Ολυμπιακό, για δεύτερη φορά στο ματς. Ο Βάις έκανε υπέροχη ενέργεια στο 70’ και ανατράπηκε από τον Ενσακαλά μέσα στην περιοχή, με τον διαιτητή Σταρκ να υποδεικνύει το πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Ο ίδιος ο Σλοβάκος ανέλαβε την εκτέλεση στο 71’, αλλά νικήθηκε από τον Προτό, ο οποίος είχε… μετατραπεί σε Ρομπέρτο, με τις αποκρούσεις που έκανε… Ένα λεπτό μετά, στο 72’, ο Κάμπελ μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή και γύρισε παράλληλα την μπάλα, εκεί όπου ο Ολαϊτάν έκανε στην κίνηση το σουτ, αναγκάζοντας ξανά τον Προτό σε μία ενστικτώδη, όσο και εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά στο σκορ, είχε την πρόκριση στα χέρια του, παρά τις… πολλές ανάποδες συγκυρίες. Ο Ολαϊτάν, από πολύ πλάγια θέση μέσα στην περιοχή έκανε το σου το 82’ και ο Προτό απέκρουσε ξανά!

Οι παίκτες μας ήταν αποφασισμένοι για το τρίτο γκολ, με τον Φουστέρ να κάνει στο 84` πολύ καλό μακρινό σουτ, αλλά να βλέπει την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέλγου τερματοφύλακα. Η Άντερλεχτ έμεινε στη συνέχεια με 9 παίκτες, καθώς και ο Ενσακαλά αντίκρισε στο 88ο λεπτό τη δεύτερη κίτρινη κάρτα επειδή σταμάτησε αντικανονικά τον Βάις που έβγαινε στην αντεπίθεση. Ο κ. Μίτσελ πραγματοποίησε και την τρίτη του αλλαγή, περνώντας τον Εντινγκά στη θέση του Φουστέρ στο 89’.

Στα λεπτά που απέμεναν, ο Ολυμπιακός κέρδισε και τρίτο πέναλτι στις καθυστερήσεις, με τον Προτό να ανατρέπει τον Βάις που είχε βγει τετ-α-τετ και να αποβάλλεται! Ο Ντομίνγκεζ ανέλαβε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων την εκτέλεση κι αυτή τη φορά η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το τελικό 3-1 που «σφράγισε» πανηγυρικά την πρόκριση της ομάδας μας στις 16 κορυφαίες της Ευρώπης!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μανωλάς, Σιόβας, Χολέβας, Σάμαρης, Μασάντο (53’Βάις), Κάμπελ, Φουστέρ (89’ Εντινγκά), Σαβιόλα (61’ Ντομίνγκεζ), Ολαϊτάν.

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ: Προτό, Ενσακαλά, Εμπεμπά, Κουγιατέ, ΒάντενΜπόρε (72’ Ατσεμπόνγκ), Μιλιβόγιεβιτς (53’ Νούιτινκ), Κλιέσταν, Ζιλέ, Πρετ (83’ Τίλεμανς), Ναχάρ, Μίτροβιτς.

ΓΗΠΕΔΟ: «Γ. Καραϊσκάκης»
ΣΚΟΡΕΡ: 33’, 58’ Σαβιόλα, 90’+5 πέν. Ντομίνγκεζ / 59’ Κλιέσταν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Β. Σταρκ (Γερμανία)
ΒΟΗΘΟΙ: Γ. Χ. Σάλβερ, Μ. Πίκελ (Γερμανία)
ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΒΟΗΘΟΙ: Τ. Βελτς, Τ. Στίλερ (Γερμανία)
ΑΝΑΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΟΣ: Ντ. Σέπε (Γερμανία)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52’ Φουστέρ / 7’Κουγιατέ, 21’Μιλιβόγεβιτς, 64’ Μίτροβιτς, 65’ Κλιέσταν, 71’ Ενσακαλά