Μαρτίνς: «Απόψε είναι μια μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό»

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός κόντρα στην Βικτόρια Πλζεν και επικρατώντας με 4-0 των Τσέχων προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Μαρτίνς

Μετά το τέλος του αγώνα, ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων»,  Πέδρο Μαρτίνς, εμφανίστηκε απόλυτα ικανοποιημένος από τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του και αποθέωσε τον κόσμο που βρέθηκε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης.

Αναλυτικά όσα δήλωσε στην κάμερα της Nova: «Το κλειδί της νίκης ήταν τα πρώτα 15 λεπτά. Μπήκαμε δυνατά και πιέσαμε από την αρχή του αγώνα. Θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Κλειδί ήταν ο κόσμος επίσης, το γεμάτο γήπεδο. Δεν σταμάτησαν λεπτό να μας στηρίζουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν εξίσου καλοί και πιο αποτελεσματικοί. Το αποτέλεσμα είναι απόλυτα δίκαιο, παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Είμαστε εδώ με όλες τις δυνάμεις και έχουμε ένα ξεκάθαρο στόχο. Την πρόκριση στους ομίλους του Champions League. Απόψε είναι μια μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό. Νίκες σαν αυτή είναι που μας δίνουν αυτοπεποίθηση.

Για το ξέσπασμά του στο 2ο γκολ: «Ήταν σημαντικό για εμάς. Παίζαμε με μία ποιοτική αντίπαλο, σημαντική στο τσέχικο πρωτάθλημα. Παίξαμε έξυπνα για να την αντιμετωπίσουμε. Εκμεταλλευτήκαμε τις ευκαιρίες μας και περάσαμε μία αντίπαλο που μας δυσκόλεψε».

Για την Μπασάκσεχιρ: «Δεν έχω παρακολουθήσει την επόμενη αντίπαλο. Ήμουν συγκεντρωμένος στην Πλζεν. Από σήμερα κοιτάζουμε εκεί και από μεθαύριο προετοιμαζόμαστε με τους παίκτες».