Επέστρεψαν με το κεφάλι ψηλά

Στο ταξίδι της επιστροφής δεν υπήρχαν σκυμμένα κεφάλια, παρά την ήττα και τον τρόπο με τον οποίο ήρθε.

thumbnail

Ήταν λογικό να υπάρχει πίκρα για το αποτέλεσμα, από την στιγμή που η ομάδα προηγήθηκε και κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της, αλλά ήταν έκδηλη η ικανοποίηση σε όλους πως δόθηκε μια σκληρή μάχη απέναντι σε ένα από τα κορυφαία κλαμπ της Ευρώπης.
Στα κορυφαία διοικητικά κλιμάκια του Ολυμπιακού δεν έκρυβαν το θαυμασμό τους για τον τρόπο που διεκδίκησε η ομάδα τη νίκη, αλλά και για τα μεγάλα… ζόρια που έβαλε ο Ολυμπιακός στη Γιουβέντους.
«Προς το τέλος του ματς πετούσαν μπάλες στο γήπεδο για καθυστέρηση, ενώ ο Κιελίνι έκανε τον…ψόφιο κοριό στα τελευταία λεπτά για να κερδίσει χρόνο. Και μετά το ματς πήγαν και έκαναν όλε μπροστά στον κόσμο τους…», έλεγαν χαρακτηριστικά οι ερυθρόλευκοι, όπως αναφέρει σε δημοσίευμά του το “pamesports.gr”.
Αυτό που βγαίνει είναι πίστη για πρόκριση στη συνέχεια του Τσάμπιονς Λιγκ, παρότι θα χρειαστούν βαθμοί στα δύο τελευταία ματς με Ατλέτικο και Μάλμε. Τουλάχιστον τέσσερις, όπως ήδη έχουμε αναφέρει. Και σιγουριά ότι η ομάδα θα πάει και στη Μαδρίτη για τη νίκη.
Υπήρξαν αιχμές και για τη διαιτησία του Άγγλου Άτκινσον, καθώς στον Ολυμπιακό θεωρούν ότι και στις τρεις φάσεις των γκολ της “Κυρίας” είχαν προηγηθεί παραβάσεις που δεν δόθηκαν από τον ρέφερι. Ο Άτκινσον επιχείρησε να κάνει μια ακριβοδίκαια και… «μοντέρνα» διαιτησία, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχε τάσεις προστασίας της ιταλικής ομάδας.
Στο αεροπλάνο δίνονταν συγχαρητήρια στους παίκτες της μεγάλης ομάδας για την προσπάθεια, αλλά και στους Νέους που λίγο νωρίτερα είχαν συντρίψει την Γιουβέντους με 0-3 για το Youth League.
H αποστολή του Θρύλου έφτασε στην Αθήνα γύρω στις 5 το πρωί και πλέον στρέφει την προσοχή της ξανά στο πρωτάθλημα, με επόμενο αντίπαλο τον Πανθρακικό, το μεσημέρι της Κυριακής, σε ένα ματς όπου αναμένεται να παίξει βασικός επιθετικός ο Χόρχε Μπενίτες .