Αήττητος στους «4» του Κυπέλλου!!! Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 1-1(video)

Αστέρας και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην Τρίπολη, σε ένα ματς με πολλά νέα πρόσωπα και αρκετές δυνατές μονομαχίες. Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος οι “ερυθρόλευκοι”, χάρη στο 5-0 του πρώτου αγώνα.

12687881_1226944253987255_8536051346788493012_n

To 5-0 προμήνυε ότι στη ρεβάνς της Τρίπολης θα μιλάγαμε για ένα αδιάφορο παιχνίδι, χωρίς ουσιαστικό ενδιαφέρον για καμία από τις δύο ομάδες. Ωστόσο, με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή τους, Αστέρας και Ολυμπιακός, έδωσαν μεγάλη μάχη, που έληξε ισόπαλη με 1-1, χάρη στα γκολ των Ιγκλέσιας και Ντα Κόστα με κεφαλιές. Έτσι, οι “ερυθρόλευκοι” έγιναν η πρώτη -χρονικά- ομάδα που πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και θα μπορούσε σε δύο περιπτώσεις να ανοίξει το σκορ, αν δεν επενέβαιναν οι Τριανταφυλλόπουλος και Θεοδωρόπουλος. Τελικά, το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους, όταν στο 20ό λεπτό ο Μάσα εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Ιγκλέσιας πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους για να στείλει την μπάλα στη δεξιά γωνία του Καπίνο.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, το παιχνίδι… σκλήρυνε, με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, με αποτέλεσμα ο διαιτητής Ευαγγέλου να δείξει 6 κίτρινες κάρτες, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να έχει αποβάλει τον νεαρό Τσιμίκα του Ολυμπιακού, ο οποίος σταμάτησε αντικανονικά σε τρεις περιπτώσεις τον Μάσα. Να σημειωθεί επίσης, ότι στο 44′, ο Γιάννου βρέθηκε απέναντι από τον Καπίνο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, διότι ο επόπτης τον υπέδειξε -λανθασμένα, αφού καλυπτόταν- σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έκανε πάλι πιο δυναμικό ξεκίνημα, και αυτή τη φορά έφτασε στο γκολ, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 54ο λεπτό. Ο Φουστέρ εκτέλεσε φάουλ, σημάδεψε το κεφάλι του Ντα Κόστα, ο οποίος με έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Θεοδωρόπουλου, που δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Το προβάδισμα θα μπορούσε να ξαναπεράσει στα χέρια των Αρκάδων στο 62ο λεπτό, όταν ο Χαμντανί πέρασε μία υπέροχη κάθετη πάσα για τον Γιάννου, αλλά ο Καπίνο έπεσε σωστά στο πλασέ του αρχισκόρερ του Αστέρα και απέκρουσε με εντυπωσιακό τρόπο. Όμως, όπως φάνηκε από το ριπλέι, ο Γιάννου ήταν ελαφρώς εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης, κάτι που δεν αντιλήφθηκε ο επόπτης.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε χωρίς κάποια σπουδαία φάση για γκολ, ενώ τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού δικαίως ο Ντουντού αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Κολοβό.

Αστέρας (Τερεζόπουλος): Θεοδωρόπουλος, Γιαννούλης, Αλόκο, Τριανταφυλλόπουλος, Μούκαμ, Δημούτσος (56′ Χαμντανί), Ντουντού, Ιγκλέσιας, Μάσα (72′ Ιγκόρ), Τσοκάνης, Γιάννου (76′ Ιωαννίδης)

Ολυμπιακός (Σίλβα): Καπίνο, Τσιμίκας (46′ Σάλιακας), Ντα Κόστα, Βούρος, Σαλίνο, Μπουχαλάκης (90′ Λάτσι), Κασάμι, Σεμπά, Κολοβός, Φουστέρ (90′ Μανθάτης), Πουλίδο