Ατρόμητος-Ολυμπιακός 1-0

Atromitos-Olympiakos

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε σήμερα την ομάδα του Ατρόμητου σε εκτός έδρας παιχνίδι και ηττήθηκε με 1-0.

Απογοήτευση γεύτηκαν σήμερα οι 1.000 φίλοι του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο γήπεδο Περιστερίου και όσοι παρακολούθησαν την αναμέτρηση  από τις τηλεοράσεις τους  μετά την ήττα του Θρύλου μας από τον Ατρόμητο με σκορ 1-0  σε εκτός έδρας παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Το σκορ άνοιξε ο Καραμάνος στο 29′   με τον Ρομπέρτο να βρίσκεται εκτός φάσης . Ήταν το πρώτο του φετινό γκολ με την φανέλα του Ατρόμητου.  Γενικά το παιχνίδι ήταν γρήγορο και με πολλές φάσεις με τον Ατρόμητο στο πρώτο ημίχρονο να κυριαρχεί στο παιχνίδι και τον Ολυμπιακό μονίμως να αμύνεται. Στο δεύτερο έγινε προσπάθεια από τον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει αλλά καμία δεν βρήκε τα αντίπαλα δίχτυα.

Αναλυτικά ο αγώνας:

• Ατρόμητος (Σα Πίντο): Τσέναμο, Νάστος, Κοντοές, Ταυλαρίδης, Παπάζογλου, Φυτανίδης, Δημούτσος (61’ Μπάλλας), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Ναπολεόνι, Καραμάνος (82’ Λαζαρίδης)Στον πάγκο βρίσκονται οι: Γκορμπούνοφ, Γεωργίου, Λαζαρίδης, Τάτος, Κούρος, Φάμπιο, Μπάλλας.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Ομάρ, Αμπιντάλ, Μποτία, Μαζουάκου, Κασάμι (70’ Μπενίτες), Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης (82’ Φορτούνης), Αφελάι, Ντομίνγκες (61’ Ντουρμάζ), Μήτρογλου. Στον πάγκο: Μέγιερι, Εντινγκά, Ντουρμάζ, Μπενίτες, Αυλωνίτης, Φορτούνης, Γιαννούλης.

Ο Ατρόμητος στο παιχνίδι αυτό είχε καινούριο προπονητή μετά την αντικατάσταση του Παράσχου από τον Σα Πίντο. Ο Ολυμπιακός από την άλλη έπαιξε πάνω κάτω με την 11αδα που είχε παρατάξει ο Μίτσελ στο παιχνίδι με την Ατλέτικο , με απώλειες λόγω τραυματισμών τον Σιόβα, ο Φουστέρ, ο Γκαζαριάν και ο Ντοσεβί. Στο 1′ του αγώνα η ομάδα των ερυθρολεύκων πίεσε και στο 3′ γίνεται η πρώτη καλή φάση για την ομάδα μας με ντρίπλα του Τσόρι Ντομίνγκες πάνω στην γραμμή αλλά καταλήγει σε κακό σουτ. Στο 7′ ο Ατρόμητος θέλοντας να δείξει ότι μπορεί να κάνει αντεπίθεση ύστερα από λάθος του Μιλιβόγεβιτς πιέζει την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 11′ ο Μιλιβόγεβιτς απείλησε τα γκολπόστ του Τσέναμο με ένα σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Ο Ατρόμητος γενικά αρχίζει να πιέζει για να μην βρίσκει διόδους ο Ολυμπιακός. Στο 22′ ο Καραμάνος χάνει τεράστια ευκαιρία με κεφαλιά με τον Ρομπέρτο να βρίσκεται εκτός φάσης. Στο 23′ ο Αφελάι πιέζει την άμυνα του Ατρόμητου με σέντρα σουτ αλλά ο Κοντοές απομακρύνει. Στο 24′ ο Καραμάνος βρίσκεται για δεύτερη φορά αντιμέτωπος με τον Ρομπέρτο ύστερα από τακουνάκι του Ναπολεόνι . Στο 26’έρχεται και τρίτη χαμένη ευκαιρία από τον Παπάζογλου και ο Ρομπέρτο αποκρούει. Η άμυνα του Ολυμπιακού έχει πολλά κενά και ο Ρομπέρτο τα έχει λίγο χαμένα. Αυτό το εκμεταλλεύεται ο Καραμάνος και στο 29′ ανοίγει το σκορ για την ομάδα του και “παγώνει” τον πάγκο του Ολυμπιακού. Το ημίχρονο βρίσκει τον Ολυμπιακό πίσω στο σκορ και ξεκινάει να πιέζει τον Ατρόμητο για να φέρει στα ίσα το παιχνίδι  . Στο 48’ο Τσόρι κάνει μία καλή φάση με σουτ που κατέληξε πάνω από τα δοκάρια ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να είχε πασάρει την μπάλα στον Μανιάτη που βρισκόταν μέσα στην περιοχή. Στο 51′ ο Μαζουακού κάνει μία εκπληκτική κούρσα από την μεσαία γραμμή μέχρι την περιοχή του Ατρόμητου περνώντας πολλούς παίκτες και πασάρει στον Αφελάι , ο οποίος σουτάρει πάνω  στον τερματοφύλακα. Στο 55′ ο Ναπολεόνι κάνει σουτ από μακριά αλλά καταλήγει στα χέρια του Ρομπέρτο. Στο 60′ ο Μανιάτης θέλοντας να ξεκινήσει καλή φάση για την ομάδα του δίνει πάσα στον Ομάρ και αυτός στον Μήτρογλου, ο οποίος έκανε κεφαλιά που κατέληξε άουτ. Μετά την φάση αυτή ο Μίτσελ πραγματοποιεί την πρώτη του αλλαγή αντικαθιστώντας τον Τσόρι με τον Ντουρμάζ ψηλώνοντας έτσι το σχήμα. Στο 70′ δεύτερη αλλαγή για τον Ισπανό προπονητή , βγαίνει ο Κασάμι και μπαίνει ο Μπενίτες. Στο 71′ καλή φάση με τον Μανιάτη με σέντρα σουτ την οποία αποκρούει ο τερματοφύλακας και καταλήγει κόρνερ. Ο Μαζουακού , σκόρερ με την Ατλέτικο, στο 73′ μπαίνει στην περιοχή του Ατρόμητου δίνει μπαλιά αλλά δεν βρίσκεται κανείς να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα έχουμε και τις 2 κίτρινες κάρτες όλης της αναμέτρησης : ο Ταυλαρίδης για  φάουλ στον Μπενίτες και ο Μήτρογλου γιατί χτύπησε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής. Στο 82′ έγινε και η τρίτη αλλαγή για τον Ολυμπιακό με την είσοδο του Φορτούνη ο οποίος αντικατέστησε τον Μανιάτη. Ο Ολυμπιακός πίεσε μέχρι τέλους αλλά δεν απέσπασε το βαθμό ισοπαλίας.

Η άμυνα σήμερα ήταν “τρύπια” κι αυτό  φάνηκε στο 1ο ημίχρονο όπου οι παίκτες του Ατρόμητου μπαινοέβγαιναν στην περιοχή όποτε ήθελαν. Ο Ρομπέρτο δεν ήταν μάλλον στα καλά του γιατί σε αρκετές φάσεις βρισκόταν εκτός θέσης . Πολλά λάθη από τους παίκτες και ιδιαίτερα στην μεσαία γραμμή. Η επίθεση εντελώς ανοργάνωτη χωρίς να είναι αποτελεσματική. Τι κι αν ο Μίτσελ σφύριζε , βαρούσε  παλαμάκια για να συνεφέρει τους παίκτες, αυτοί δεν έβρισκαν ρυθμό με τίποτα.

Από την άλλη ο Ατρόμητος  με Ναπολεόνι και Καραμάνο σήμερα θα έχει δημιουργήσει πολλούς εφιάλτες στους φίλους του Ολυμπιακού. Κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο με πολλές φάσεις και πίεση στην άμυνα και γιαυτό πέτυχε και το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο αποτελεσματικός και πιεστικός στην άμυνα του για να διατηρήσει το πολύτιμο τρίποντο  απέναντι στον Ολυμπιακό.  Τι κι αν λένε ότι ο Ατρόμητος έχει την χειρότερη επίθεση μετά τον Παναιτωλικό;! Σήμερα έδειξε ένα άλλο πρόσωπο και δεν είναι τυχαίο που ο Μίτσελ τα παιχνίδια με τον Ατρόμητο τα κατατάσσει σ εκείνα που είναι ντέρμπι.

Παίδες δεν θέλω να σας στενοχωρήσω αλλά σήμερα δείξατε πολύ άσχημη εικόνα! Την εβδομάδα που μας έρχεται έχουμε τον πολύ σημαντικό εκτός έδρας αγώνα με την Μάλμε. Όχι εκεί που νικήσαμε την Ατλέτικο και είδαμε την ομαδάρα μας να δοξάζεται να γυρνάμε πάλι πίσω! Συγκεντρωθείτε και δώστε τα όλα! ( Φράγκο δεν θα δείτε από τον Μαρινάκη για τα πριμ που έχει τάξει σε περίπτωση νίκης με την Μάλμε)