Θρύλος «οκτώ αστέρων» κόντρα στον Απόλλωνα! (video)

Δείτε την εκπομπή μας

Μια εμφατική νίκη πέτυχε ο Θρύλος, σαν σήμερα το 1974, κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης, με 8-2 στο παλιό «Γ. Καραϊσκάκης». Το «χορό» των τερμάτων άνοιξε στο 3ο λεπτό ο Σιώκος, ενώ επτά λεπτά αργότερα, ο Λοσάντα έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Βιέρα έκανε το 3-0 στο 26ο λεπτό, για να ακολουθήσει ο Κυράστας στο 48ο λεπτό, κάνοντας το 4-0. Στο 51ο λεπτό, ο Κρητικόπολος έκανε το 5-0, για να ακολουθήσει ο Τριαντάφυλλος στο 58ο λεπτό, κάνοντας το 6-0. Το 7-0 πέτυχε ο Σταυρόπουλος στο 65ο λεπτό, δίνοντας τεράστιες διαστάσεις στον θρίαμβο του Θρύλου! Ο Απόλλωνας μείωσε στο 72ο λεπτό, με γκολ του Καραγιώργη και στη συνέχεια, έκανε το 7-2 με τέρμα του Αρδίζογλου. Το τελικό 8-2 για τον Ολυμπιακό διαμόρφωσε ο Τριαντάφυλλος, με γκολ στο 82ο λεπτό, βάζοντας το «κερασάκι στην τούρτα».