Θρυλική πρόκριση επί του ΠΑΟΚ με Άγγλο εραστή! (video)

Αυτές οι νίκες μένουν ανεξίτηλα χαραγμένες στη μνήμη των ΓΑΥΡΩΝ. Όπως αυτή του 2-0 επί του ΠΑΟΚ, στις 4/3 του 2009, για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Στο γήπεδο «Γ. Καραϊσκάκης». Με τους «ερυθρόλευκους», που είχαν τον Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο, να ανατρέπουν την κατάσταση και να φτάνουν στη νίκη-πρόκριση, με τον «χρυσό» σκόρερ εκείνης της χρονιάς, τον Ματ Ντάρμπισιρ.

Ο Ντιόγκο πέτυχε το 1-0 στο 46ο λεπτό, «ισοφάρισε» το σκορ του πρώτου αγώνα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού δεν άλλαξε κάτι στα 90 λεπτά. Εκεί «μίλησε», όμως, ο Άγγλος επιθετικός που κατάφερε με κεφαλιά στο 109′ να σημειώσει το δεύτερο γκολ του Θρύλου. Ένα γκολ που οδήγησε τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά αρχικά και στη συνέχεια, στο Κύπελλο Ελλάδας, μετά τον συναρπαστικό τελικό του ΟΑΚΑ με την ΑΕΚ, που κρίθηκε με 19-18 στο πέναλτι, μετά το 3-3 του αγώνα και το 4-4 στην παράταση!