Θα παλέψει για την πρόκριση στην Ελλάδα

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στην Ουγγαρία από την Aluinvent DVTK Miskolc με 59-54 στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Eurocup. Ο Θρύλος μετά από αυτό το αποτέλεσμα θέλει νίκη με πάνω από 5 πόντους στο ματς που θα γίνει στην Ελλάδα στις 9 Ιανουαρίου, για να περάσει στην φάση των «16» της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός ήταν ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια με 5/24 τρίποντα, σε ένα παιχνίδι που η άμυνα του ήταν αυτή που τον κράτησε κοντά στο σκορ.

Πρώτη σκόρερ η Τζάκι Γέμελος με 19 πόντους, ενώ την ακολούθησαν οι Μπασάρα Γκρέιβς και Τζέσικα Τόμας που έβαλαν απο 10 πόντους αντίστοιχα.

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΣΗ

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς με τις Νικολοπούλου, Τόμας, Γέμελος, Γκρέιβς και Γιουρτσένκοβα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους της Γέμελος (2-4).

Το νέο της δίποντο έφερε το 2-6, με τον Θρύλο να έχει περάσει δυνατά στο παρκέ στο αμυντικό κομμάτι δεχόμενος μόλις 2 πόντους σε 6 λεπτά. Στο ίδιο διάστημα όμως δεν μπόρεσε ούτε αυτός να βρει λύσεις με το σκορ να παραμένει χαμηλό με την Aluinvent DVTK Miskolc να ισοφαρίζει από τις βολές σε 6-6 με 1μιση λεπτό για το δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με δύο πόντους με την περίοδο να τελειώνει με τρίποντο της Παυλοπούλου και το σκορ στο 8-9.

Επιστρέφοντας στο ματς ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με τέσσερις πόντους (13-9), όμως η Τόμας μείωσε σε 13-11 αλλά και πάλι η ομάδα από την Ουγγαρία έτρεξε ένα 4-0.

Η Γκρέιβς έκανε το 17-13 και η Τόμας από τις βολές το 17-15, για να ακολουθήσει η Νικολοπούλου για το προσπέρασμα με 3/3 βολές (17-18).

Δύο κακές άμυνες έφεραν το 21-18 της Aluinvent DVTK Miskolc, αλλά η Σταμολάμπρου ισοφάρισε εκ νέου με τρίποντο (21-21).

Η Τόμας πραγματοποίησε το 23-23 αλλά μέσω των βολών η γηπεδούχος ομάδα προσπέρασε με 27-23 με 2 λεπτά για το ημίχρονο.

Ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 7, η Νικολοπούλου με ντράιβ σκόραρε για το 30-25, σκορ που ήταν και αυτό με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

ΤΟΝ ΠΛΗΓΩΣΕ Η ΑΣΤΟΧΙΑ ΤΟΥ

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, η Γκρέιβς μείωσε στους 3, με τις γηπεδούχες να ξεφεύγουν με 7 πόντους με την Μόρισον (34-27). Η Γκρέιβς και πάλι σκόραρε, ενώ ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ από την Γέμελος και η διαφορά έπεσε στον πόντο (34-33 με 6:50 για το δεκάλεπτο).

Οι «ερυθρόλευκες» απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ με την Γκρέιβς, όμως ένα 5-0 της Aluinvent DVTK Miskolc ήταν η αιτία του 39-35. Ο Θρύλος ανέβασε στροφές, η Γέμελος έκανε το 39-37 και στη συνέχεια πάσαρε στην Γκρέιβς για την ισοφάριση. Το μομέντουμ ήταν υπέρ του και με δεύτερη προσπάθεια σε μία φάση η Γέμελος «έγραψε» το 39-42 και η Νικολοπούλου το 39-43 με μία βολή, για να τρέξει και πάλι ένα μικρό σερί η ομάδα από την Ουγγαρία για το 44-43.

Η Νικολοπούλου απάντησε με γκολ φάουλ για το 44-46 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Η Aluinvent DVTK Miskolc και πάλι πήγε το ματς στον ρυθμό της και προηγήθηκε με 49-46, η Γέμελος έφερε το παιχνίδι στα ίσα με νέο της τρίποντο με εφτά λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης.

Η Μόρισον έδωσε νέο προβάδισμα για τις γηπεδούχες, ενώ με νέο δίποντο έκανε το 54-49 με 3:14 για το τέλος. Ο Ολυμπιακός πληγώθηκε από την αστοχία του, η Μόρισον συνέχισε, με την Τόμας να μειώνει σε 56-51 μετά απο ασίστ της Γέμελος.

Με ενα τρελό τρίποντο από τα οχτώ μέτρα η Γέμελος έκανε το 57-54, η Ουόκερ σκόραρε με βολές για το 59-54, η Τόμας αστόχησε σε λέι απ και η Γέμελος πάτησε γραμμή, με το ματς να λήγει και τον Θρύλο να χρειάζεται νίκη με 6 πόντους στην Ελλάδα για να βρεθεί στην φάση των «16» του Eurocup.

Τα δεκάλεπτα: 8-9, 30-25, 44-46, 59-54